Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Miałam usuwaną nadżerkę - czy utrzymam ciążę?

Pół roku temu miałam zabieg tzw. usunięcia nadżerki, ginekolodzy zadali mi pytanie, czy planuję jeszcze dzieci, ja odpowiedziałam, że nie! Teraz obawiam się, że mogłam zajść, mimo że z mężem się zabezpieczaliśmy, to prezerwatywa pękła, a po wyliczeniu miałam pierwszy dzień płodny, z tego co czytałam, to grozi mi poronienie.
Czy to może tak być?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Na utrzymanie ciąży wpływa wiele czynników. Faktycznie, są doniesienia na temat problemów z ciążą w przypadku kobiet, które miały usuwaną nadżerkę. Na stopień tych problemów wpływa wielkość zmiany, zaawansowanie histologiczne, sposób usunięcia, występowanie późniejszych powikłań.

Bardzo często jedynym powikłaniem jest zbyt małe rozwarcie szyjki macicy podczas porodu. Jednak odpowiednia interwencja lekarska podczas porodu usuwa ten problem.
Regularne kontrolowanie przebiegu ciąży daje większe szanse na jej utrzymanie oraz zapobieganie ewentualnym problemom.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy