Czy mogę mieć usuniętą nadżerkę?

Witam, miałam wykonany wczoraj zabieg elektrokoagulacji szyjki macicy. Dwóch lekarzy zalecało zabieg usunięcia nadżerki. Wczoraj wyczytałam, że nie zaleca się wykonywania tego zabiegu kobietą, które jeszcze nie rodziły. Do których ja się zaliczam. Mam pytanie czy rzeczywiście ten zabieg nie powinien być u mnie wykonany?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nadżerki szyjki macicy są zmianami, które potencjalnie są niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Wczesne zdiagnozowanie takich zmian daje możliwość szybkiego wyleczenia w 100%. Niestety, nieleczone mogą dawać szereg poważnych konsekwencji w postaci krwawień, nowotworzenia czy też problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem. Jako że jest Pani młodą kobietą, to lekarz zadecydował o usunięciu nadżerki podczas zabiegu elektrokoagulacji. Widocznie konsultacje lekarskie wskazały taką drogę postępowania, która najpewniej miała być dla Pani najbezpieczniejsza oraz najmniej obciążająca. Pomimo Pani młodego wieku, zabieg musiał być wykonany, aby konsekwencje rozwoju zmian nie zagroziły Pani zdrowiu. Wiele kobiet po usuwaniu ektopii zachodzi z powodzeniem w ciążę i rodzi zdrowe dzieci. Specjaliści na pewno będą mieli na uwadze to, że taki zabieg był wykonany i wydadzą dla Pani odpowiednie zalecenia podczas ciąży. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadzerka-szyjki-macicy

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nadzerki-szyjki-macicy-stan-zapalny-zmiany-nowotworowe-hormonalne-urazy

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.