Miażdżyca w obrębie kolana

Witam.Moja mama jest rok po wymianie endoprotezy kolana-podobno cos tam sie odkleilo i trzeba bylo wymienic.Niedawno byla u ortopedy do kontroli.Stwierdzil ze z endoproteza jest w porzadku ,ale w kolanie jest miazdzyca.Pytalam o to rodzinnego lekarza i kardiologa ,ale nic nie odpowiedzieli.Bardzo prosze Doktorze o wyjasnienie mi na czym to polega i czy jest to mozliwe.No i co dalej z tym robic ,bo ani ortopeda ani pielegniarki nie potrafily mamie [oradzic .Mama ma 79 lat ,ma wymienione biodro.

Witam,
miażdżyca nie występuje ani w biodrze, ani w kolanie, ponieważ jest to choroba naczyń krwionośnych. To co może się pojawić po ponownej wymianie stawu to zwapnienia, czyli skostnienia pozaszkieletowe (odkładanie się złogów wapnia w tkankach miękkich takich jak mięśnie i ścięgna). Bardzo nasilona forma to ankyloza, czyli zesztywnienie stawu. W zaawansowanych przypadkach wymaga leczenia operacyjnego polegającego na usunięciu skostnień, a następnie radioterapii. Jeżeli zwapnienia są nieduże i nie zakłócają ruchu w stawie, nie wymagają leczenia.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - chirurg ortopeda