Mikrozwapnienia w skupisku - czy to nawrót choroby?

Moja mama ma 59 lat, w 2007r. wykryto u niej złośliwego raka piersi, miała usuniętą lewą pierś wraz z węzłami chłonnymi. Była leczona poprzez chemioterapię. Do tej pory wszystko było w porządku, we wrześniu mama miała robioną mammografię prawej piersi, która wykazała zmiany dysplastyczne oraz skupisko mikrozwapnień na obszarze 1cm. Miała robione USG, które nic nie wykazało, czeka teraz na ponowną wizytę u onkologa. Czy te skupiska mikrozwapnień to coś poważnego i czy to może być nawrót choroby?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Skupisko mikrozwapnień może oznaczać łagodne zmiany zwyrodnieniowe piersi, ale także być przejawem raka piersi. W przypadku takiego obciążenia jak u Pani Mamy konieczna jest wnikliwa diagnostyka - najczęściej stosuje się albo biopsję gruboigłową okolicy zmiany, albo wycięcie obszaru mikrozwapnień chirurgicznie po uprzednim założeniu po kontrolą RTG tzw. kotwiczki czyli cienkiego drucika ułatwiającego lokalizację zmiany.

Pozdrawiam serdecznie