Mikrozwapnienia w lewej piersi

Witam! Proszę o pomoc. Mam 61 lat i we wrześniu 2010 roku zrobiłam kolejną mammografię (poprzednie wyniki były prawidłowe). Wynik: mikrozwapnienia w piersi lewej. Później mammografia celowana, wynik podobny BIRADS4. Dostałam skierowanie do Instytutu Onkologii. Tam zrobiono mi mammografię spektralną, a podczas ostatniej wizyty dostałam skierowanie na biopsję MMT na 31.01.2012. Mogę napisać tylko ten wynik, który dostałam, bo nic innego nie mam. Rozpoznanie: nieokreślony guzek w sutku. I tu jest teczka RTG nr i nazwiska lekarzy. Tak się domyślam, że to jest wynik z mammografii spektralnej. Poniżej: konsultacja zdjęć MGR. Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. Prawa pierś bez zmian ogniskowych. W piersi lewej w kwadrancie dolnym wewnętrznym w odległości 5 cm od brodawki widoczne są różnokształtne mikrozwapnienia na obszarze o wymiarach ok. 30 x 20 x 20 mm. Są wyraźniej widoczne niż w badaniach poprzednich. Wnioski: mikrozwapnienia w piersi lewej. Kod BI-RADS4c, wskazana weryfikacja mikrozwapnień. Proszę mi powiedzieć, co to jest. Bardzo się denerwuję. Proszę o pomoc i serdecznie pozdrawiam!

KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Mikrozwapnienia to nieprawidłowość pojawiająca się w tkance piersi, która polega na odkładaniu się złogów wapnia. Obecność mikrozwapnień zawsze wymaga dokładnej diagnostyki, z uwagi na to, że czasami mikrozwapnienia mogą towarzyszyć procesowi nowotworowemu.

U Pani, lekarze opisują wynik badania jako BIRADS 4c. Skala BIRADS służy standaryzacji opisów zmian w piersiach, i określenie 4c oznacza obecność podejrzanych zmian w piersi, które mogą (ale oczywiście nie muszą) być oznaką raka piersi. Aby zweryfikować to podejrzenie konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, tak jak zaplanowano u Pani, czyli biopsji gruboigłowej albo mammotonicznej. Biopsja polega na pobraniu w znieczuleniu miejscowym fragmentu tkanki z podejrzanego obszaru i dzięki temu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy zmiany mają charakter nowotworowy. Jest to jedyny sposób aby się o tym przekonać.

Jeżeli okaże się, że tkanka nie ma cech raka, wtedy pozostawia się zmianę do obserwacji. Jeżeli jednak lekarz stwierdzi, że w badanej tkance są komórki nowotworowe, wtedy obowiązuje postępowanie takie jak w przypadku raka piersi, czyli najprawdopodobniej leczenie operacyjne (usunięcie piersi wraz z węzłami chłonnymi).

Proszę jednak nie martwić się na zapas. Często się zdarza, że mikrozwapnienia nie mają charakteru nowotworowego, ale tak jak wspomniałam wcześniej, konieczne jest uzyskanie 100% pewności.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty