Mniej obfity okres a prawdopodobieństwo ciąży

Witam, Okres dostałam 31ego października, dzień przed planowanym rozpoczęciem, pierwszy dzień był bardzo bolesny i nawet obfity, kolejne 4 dni to były takie "lekkie krwawienia". Zawsze współżyłam z chłopakiem zabezpieczając się prezerwatywą. Nigdy nie pękła, chłopak co chwilkę sprawdzał. Czy ten mniej obfity okres (drugi z rzędu) może świadczyć o ciąży? Jakie jest prawdopodobieństwo?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie są to objawy sugerujące ciążę. Jednak w początkowym okresie jej przebiegu, objawy najczęściej są subiektywne i bardzo różnie odczuwane przez pacjentki. Aby jednoznacznie wykluczyć ciążę, należy wykonać test ciążowy. Jeśli jednak nie było sytuacji ryzykownej, w której byłaby Pani niezabezpieczona podczas stosunku, to nie ma powodów do obaw, gdyż ryzyko zapłodnienia praktycznie nie istnieje.