Mocne przeskakiwanie szczęki

Witam, od kilku dni dość mocno przeskakuje mi szczęka a dokładnie po prawej stronie w miejscu gdzie jest staw, kiedy szeroko otwieram usta albo coś gryze coś mi chrupie w szczęce dość mocno jak by mi kość pękała i martwię się co z tym zrobić czy iść do dentysty ? Jak wygląda leczenie i czy to poważna choroba ? Co jeśli to zlekceważę ?

Dzień dobry. Przeskakiwanie i chrupanie w szczęce w trakcie ruchów żuchwą jest wynikiem uszkodzeń w stawie. Na główce stawowej znajduje się krążek stawowy, który w trakcie ruchów przesuwa się razem z główką. Jeżeli w wyniku złego zgryzu, przedwczesnych kontaktów zębowych czy patologicznych sił działających na żuchwę nastąpi przemieszczenie krążka, w trakcie zamykania lub otwierania ust słychać trzaski. Co gorsze, taki ruch potrafi być bardzo bolesny. Jak najbardziej powinno się leczyc tego typu schorzenie. Leczenie odbywa się przy pomocy szyny nagryzowej. Polecam udać się do stomatologa, który zajmuje się schorzeniami stawu. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz