Mocne zaciskanie szczęki

Serdecznie proszę o poradę. Od jakiegoś roku zmagam się z mocnym zaciskaniem szczęki praktycznie cały czas mam zaciśnięte zęby. Dodatkowo od jakiś dwóch miesięcy towarzyszy mi szum w uszach (w nocy najmocniej dokucza). Do jakiego lekarza powinnam się wybrać i jakie ewentualnie czeka mnie leczenie ? Dziękuję za każdą pomoc. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest badanie lekarskie aby moc coś więcej powiedzieć .proszę koniecznie udac się dolekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

Witam serdecznie. Opisuje Pani problemy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym. Zaciskanie zębów może mieć kilka przyczyn, na przykład zły zgryz, przedwczesne kontakty na zębach, silny negatywny stres, a nawet pozytywny stres, jeżeli jest związany z wielkim obciążeniem. Wiele spraw przerabiamy pracując żuchwą. Przy stałym zaciskaniu zębów podrażnione są receptory w mięśniach i w torebce stawowej, a to prowadzi, opisując w uproszczony sposób, do jeszcze silniejszego zaciskania. I tak krąg się zamyka, a Pani problemy narastają. Szum w uszach jest już zaawansowanym stadium zmęczenia tkanki okołostawowej. Często spotykaliśmy się u nas w klinice z takimi problemami. Leczenie polega na znalezieniu przyczyny i osiągnięciu prawidłowej pozycji główki stawowej w panewce, a także rozluźnieniu mięśni. Proszę się nie obawiać, to nie jest chirurgia tylko ustawienie zgryzu i zwalczenie przyczyny zaciskania zębów. Lekarz stomatolog musi stwierdzić czy jest to przyczyna ortodontyczna, czy można pomóc w inny sposób, na przykład szyną relaksacyjną. A może konieczna jest kontrola profilu wypełnień. Na te pytania odpowiedź uzyskujemy w zasadzie przy przeglądzie stomatologicznym, po dokładnym obejrzeniu zębów, zbadaniu zgryzu i ruchów żuchwy, a także po ręcznym zbadaniu pozycji krążka stawowego i napięć mięśniowych. Lekarz stomatolog z całościowym podejściem do problemów jamy ustnej na pewno będzie mógł Pani pomóc. Pozdrawiam i życzę zdrowia Urszula Jarosz