Moje półroczne dziecko nie chce spać

Witam, jestem mamą 6-miesięcznego synka. Od pewnego czasu synek nie przespał w nocy nawet 2 godzin. Budzi się co godzinę, lecz nie z płaczem. Staram się go brać na ręce i usypiać, lecz nie zawsze mi się to udaje. Zawsze karmiłam go co 2 godz., ponieważ mniej więcej co tyle się wybudzał i po nakarmieniu od razu zasypiał. Teraz budząc się co godzinę, podaję mu odrobinę herbatki, i czasami skutkuje - zasypia, lecz budzi się po 30 min. Staram się karmić go co 2 godz. nawet przy tak częstym wybudzaniu się. Budzi się w nocy i nie śpi przez 2, 3 godziny. Nie wiem, co mam zrobić, aby on zaczął normalnie spać. Próbowałam mu podawać mleko modyfikowane przed snem, lecz na nim nie spał dłużej niż 2 godziny, czyli tyle co na piersi. Nie wiem, czy ma to jakiś związek, lecz synek od jakiegoś czasu robi kupę co 3, 4 dni, nawet zastanawiam się, czy go może nie męczą gazy w nocy. Przy karmieniu puszcza bączki, więc chyba wszystko jest w porządku. Bardzo męczy mnie ta sytuacja.

Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Droga Pani!

Pani syn jest w najlepszym wieku na to, aby zaczęło się ząbkowanie. Pierwszy ząbek według norm wyrzyna się właśnie w 6-tym miesiącu życia niemowlęcia, u chłopców czasem poźniej. Może się to objawiać niepokojem, problemami ze snem, biegunką (o której Pani pisze), bólami brzuszka, gorączką do 38 st. C, cechami infekcji ucha lub górnych dróg oddechowych. Pierwszym ząbkiem jest siekacz dolny przyśrodkowy - może Pani spróbować obejrzeć tę okolicę i lekko pomacać, np. w czasie płaczu, bądź śmiechu dziecka. Można zauważyć "zbielenie" wychodzącego ząbka a także go wyczuć przez dziąsło. Warto zaopatrzyć się w gryzaczki i inne zabawki, którymi synek będzie mógł masować swędzące dziąsełka.

Pomimo tego, że ząbkowanie jest najczęstszą przyczyną problemów ze snem u niemowląt w tym wieku, zawsze należy zgłosić się do lekarza pediatry w celu zbadnia i wykluczenia innych przyczyn.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moje dziecko nie może spać?

Moja córka, obecnie lat 1 (urodzona CC przy ogólnym znieczuleniu, karmiona mlekiem modyfikowanym) odkąd się urodziła miała problem z zaśnięciem oraz ze spaniem (samo spanie nie było problemem, ponieważ gdy miała zapewnione odpowiednie warunki, spała tyle ile potrzebowała i nie wzbudzała się). Obecnie zasypianie jest naszym koszmarem, córka nie może usnąć, zasypianie od momentu pierwszym oznak zmęczenia trwa od 40 minut do dwóch godzin i polega na wielu patentach. Od białych szumów po usypianiu dziecka w foteliku niemowlęcym na łóżku lub jazdą samochodem. Obecnie dziecko ma jedna drzemkę w ciągu dnia (1-2h). Wstaje około 8:00 zasypia na noc po 22:00. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Problemy ze snem u dzieci mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli trwają one od dłuższego czasu proszę skontaktować się ze specjalistą. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry w celu zbadania ogólnego stanu zdrowia dziecka.

Rytm życia dziecka, szczególnie tak małego, może rządzić się na początku swoimi prawami. Każde dziecko ma też inny temperament, a co za tym idzie, mieć różne zapotrzebowanie na sen.

Problemy z zasypianiem mogą się pojawić, jeśli dziecko odczuwa głód albo dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z przyjmowanym pokarmem. Na sen dziecka wpływa tez wiele czynników zewnętrznych. Trzeba zadbać o to, aby pokój malucha przed snem był odpowiednio zaciemniony i aby nie dochodziły do niego różne dźwięki, które mogłyby tylko niepotrzebnie rozpraszać jego uwagę. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, która powinna wynosić ok. 20-22ºC. Nie bez znaczenia jest również rodzaj łóżeczka i materac. Niektóre dzieci nie mogą zasnąć, jeżeli nie odczuwają obecności rodziców.

Więcej na temat problemów ze snem u dziecka może przeczytać w artykule na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zasypianiem-u-polrocznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-wieczornym-zasypianiem-u-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zasypianiem-u-9-miesiecznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zasypianiem-u-17-miesiecznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zasypianiem-u-14-miesiecznego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy moje półroczne dziecko rozwija się prawidłowo?

Dzień Dobry, córeczka skończyła w twj chwili pół roku. W 3 miesiącu życia dostaliśmy skierowanie do neurologa z podejrzeniem wzmozonego napięcia mięśniowego. Neurolog potwierdził wnm w kończynach i prostownoku grzbietu, za to wiotkosc tułowia. Usg przeciemiaczkowe uznal za prawidlowe jednak skierował nas na kolejną kontrolę, ponieważ komory bocznw mózgu uznał za nieznacznie zwężone. Nie dostaliśmy dokładnego opisu. Co to może oznaczać, czy może to prowadzić to dziecięcego porazenia mózgowego? Zazanaczam że Córka jest rehabilitowana obecnie, rozwija się w czasie, obecnie obraca się na brzuszek i odwrotnie. Niestety nie chwyta za nóżki. Proszę o ocenę sytuacji.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty