Moje półroczne dziecko nie chce spać

Witam, jestem mamą 6-miesięcznego synka. Od pewnego czasu synek nie przespał w nocy nawet 2 godzin. Budzi się co godzinę, lecz nie z płaczem. Staram się go brać na ręce i usypiać, lecz nie zawsze mi się to udaje. Zawsze karmiłam go co 2 godz., ponieważ mniej więcej co tyle się wybudzał i po nakarmieniu od razu zasypiał. Teraz budząc się co godzinę, podaję mu odrobinę herbatki, i czasami skutkuje - zasypia, lecz budzi się po 30 min. Staram się karmić go co 2 godz. nawet przy tak częstym wybudzaniu się. Budzi się w nocy i nie śpi przez 2, 3 godziny. Nie wiem, co mam zrobić, aby on zaczął normalnie spać. Próbowałam mu podawać mleko modyfikowane przed snem, lecz na nim nie spał dłużej niż 2 godziny, czyli tyle co na piersi. Nie wiem, czy ma to jakiś związek, lecz synek od jakiegoś czasu robi kupę co 3, 4 dni, nawet zastanawiam się, czy go może nie męczą gazy w nocy. Przy karmieniu puszcza bączki, więc chyba wszystko jest w porządku. Bardzo męczy mnie ta sytuacja.

Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Pani syn jest w najlepszym wieku na to, aby zaczęło się ząbkowanie. Pierwszy ząbek według norm wyrzyna się właśnie w 6-tym miesiącu życia niemowlęcia, u chłopców czasem poźniej. Może się to objawiać niepokojem, problemami ze snem, biegunką (o której Pani pisze), bólami brzuszka, gorączką do 38 st. C, cechami infekcji ucha lub górnych dróg oddechowych. Pierwszym ząbkiem jest siekacz dolny przyśrodkowy - może Pani spróbować obejrzeć tę okolicę i lekko pomacać, np. w czasie płaczu, bądź śmiechu dziecka. Można zauważyć "zbielenie" wychodzącego ząbka a także go wyczuć przez dziąsło. Warto zaopatrzyć się w gryzaczki i inne zabawki, którymi synek będzie mógł masować swędzące dziąsełka.

Pomimo tego, że ząbkowanie jest najczęstszą przyczyną problemów ze snem u niemowląt w tym wieku, zawsze należy zgłosić się do lekarza pediatry w celu zbadnia i wykluczenia innych przyczyn.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.