Co robić, gdy dziecko nie chce spać?

Witam bardzo serdecznie.

Otóż od jakiegoś czasu (od kilku dobrych tygodni) mój 4-miesięczny synek śpi w nocy bardzo niespokojnie. Martwi mnie to i boję się, że może mu coś dolegać, dlatego proszę o poradę. Problem polega na tym, że Malutki po kąpieli i ostatnim karmieniu śpi 2 godziny, a potem budzi się co godzinę, półtorej i płacze. Czasami najpierw zaczyna głośniej oddychać, potem machać rączkami i nóżkami, a następnie przeraźliwie płakać. I tak każdego pojedynczego dnia. Zupełnie nie wiem już, co robić. Pomoc smoczka okazała się bezskuteczna, karmienie go piersią, kołysanie, tulenie, uspokajanie również. Jestem na skraju wyczerpania i nie mam pojęcia, jak mogę mu pomóc. Czy może mu coś dolegać. Czy to wynika np. z nadmiaru wrażeń w ciągu dnia?

Proszę o pomoc! Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Problemy ze snem występują bardzo często u dzieci. U niemowlaków najczęściej spowodowane są przez: ząbkowanie, schorzenia układu pokarmowego (alergie, refluks żołądkowo-przełykowy, celiakia i inne), choroby infekcyjne i inne. A także często przez złe dostosowanie warunków spania do potrzeb dziecka. Ważne by dziecko nie było ubrane za ciepło ani za zimno. Pomieszczenie powinno być często wietrzone, powietrze odpowiednio nawilżone - jest to zwłaszcza ważne w okresie grzewczym.

W pierwszej kolejności w przypadku Państwa synka brałbym pod uwagę ząbkowanie. Zazwyczaj występuje w 5-6 miesiącu, jednak zdarza się i wcześniej. Pierwszym ząbkiem który się pojawia jest siekacz przyśrodkowy dolny. Ząbkowanie objawia się poprzez problemy ze snem, niepokój, swędzenie dziąsełek, zwiększonym ślinieniem, częstszym wsuwaniem różnych przedmiotów do buzi, a także mogą się pojawić takie objawy jak: gorączka (do 38 st. C), biegunka, wzdęcie, kolka jelitowa, objawy sugerujące infekcję górnych dróg oddechowych i ucha (chwytanie za uszka).

Tak czy inaczej, zalecam pilnie zgłosić się z maluszkiem do lekarza pediatry w celu dokładnego zbadania i ewentualnie wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.