Co robić, gdy dziecko nie chce spać?

Witam bardzo serdecznie.

Otóż od jakiegoś czasu (od kilku dobrych tygodni) mój 4-miesięczny synek śpi w nocy bardzo niespokojnie. Martwi mnie to i boję się, że może mu coś dolegać, dlatego proszę o poradę. Problem polega na tym, że Malutki po kąpieli i ostatnim karmieniu śpi 2 godziny, a potem budzi się co godzinę, półtorej i płacze. Czasami najpierw zaczyna głośniej oddychać, potem machać rączkami i nóżkami, a następnie przeraźliwie płakać. I tak każdego pojedynczego dnia. Zupełnie nie wiem już, co robić. Pomoc smoczka okazała się bezskuteczna, karmienie go piersią, kołysanie, tulenie, uspokajanie również. Jestem na skraju wyczerpania i nie mam pojęcia, jak mogę mu pomóc. Czy może mu coś dolegać. Czy to wynika np. z nadmiaru wrażeń w ciągu dnia?

Proszę o pomoc! Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Witam!

Problemy ze snem występują bardzo często u dzieci. U niemowlaków najczęściej spowodowane są przez: ząbkowanie, schorzenia układu pokarmowego (alergie, refluks żołądkowo-przełykowy, celiakia i inne), choroby infekcyjne i inne. A także często przez złe dostosowanie warunków spania do potrzeb dziecka. Ważne by dziecko nie było ubrane za ciepło ani za zimno. Pomieszczenie powinno być często wietrzone, powietrze odpowiednio nawilżone - jest to zwłaszcza ważne w okresie grzewczym.

W pierwszej kolejności w przypadku Państwa synka brałbym pod uwagę ząbkowanie. Zazwyczaj występuje w 5-6 miesiącu, jednak zdarza się i wcześniej. Pierwszym ząbkiem który się pojawia jest siekacz przyśrodkowy dolny. Ząbkowanie objawia się poprzez problemy ze snem, niepokój, swędzenie dziąsełek, zwiększonym ślinieniem, częstszym wsuwaniem różnych przedmiotów do buzi, a także mogą się pojawić takie objawy jak: gorączka (do 38 st. C), biegunka, wzdęcie, kolka jelitowa, objawy sugerujące infekcję górnych dróg oddechowych i ucha (chwytanie za uszka).

Tak czy inaczej, zalecam pilnie zgłosić się z maluszkiem do lekarza pediatry w celu dokładnego zbadania i ewentualnie wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Noworodek nie chce spać - co robić?

Witam. Chciałbym zapytać dlaczego noworodek nie chce spać? Moja dwutygodniowa córeczka ma problem z zasypianiem. Wcześniej spała trzy cztery godziny, ale od trzech dni śpi godzinę dwie i budzi się. Daję jej jeść, usypia i budzi się co pięć minut. Usypianie jej zajmuje mi 1-2 godziny. Gdy wyszliśmy ze szpitala dostała kolkę. Dodam, że nie karmię piersią, ponieważ nie mam pokarmu. Zaczęliśmy dawać jej herbatkę z włoskiego kopru, myślę, że jej przeszło, bo nie ma takich napadów bólu. Usypia przy butelce, nagle gwałtownie budzi się  podnosi główkę rusza rączkami, po czym normalnie pije mleko albo zamyka oczka i śpi dalej, jeśli w tym momencie jej nie karmię. Przy kąpaniu straszliwie płacze, nawet przy zmianie pieluszki. Uspokaja ją butelka, smoczka nie chce ssać. Może jestem przewrażliwiona. Otóż w tej chwili mieszkam we Włoszech, kontaktowałam się z pediatrą, ale on mówi, że dziewczynki tak mają, są bardziej niegrzeczne i to normalne, że czasami noworodek nie chce spać. Z góry dziękuję.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Trudno powiedzieć czy dziewczynki w tym wieku są bardziej "niegrzeczne" niż chłopcy i wydaje mi się to dość niefortunne sformułowanie. Dziecko jest jeszcze bardzo malutkie i tak naprawdę oswaja się ze światem zewnętrznym, poza brzuszkiem mamy: nie widzi jeszcze zbyt dobrze (jakby przez zamarznietą szybę), zbyt mocno odbiera bodźce z otoczenia itd.

Zachęcam przed wszystkim do obserwacji dziecka i robienia nawet notatek na swój własny użytek, o tym kiedy uspokaja się szybciej, jak reaguje po masażykach całego ciała, czy chętniej zasypia gdy jest względnie cicho czy gdy dobiegają jakieś dźwięki np, suszarka, odkurzacz itp. Zachecam do uprzedzania maluszka przed przystąpieniem do jakiejś czynności np. kąpiel, zmiana pieluszki.

Można mówić do dziecka co będzie Pani robiła, a przed konkretną czynnością również dawać sygnał sensoryczny np. przed kąpielą delikatnie zamoczyć stopę lub dłoń dziecka w wodzie i delikatnie zanurzać w wanience;)

Na kolki polecam masaże lub okłady z ciepłej pieluszki tetrowej lub flanelowej (można je rozgrzać żelazkiem).

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co robić, aby dobrze spać?

Mam depresję i nie mogę spać. Często nie śpię wcale lub tylko kilka godzin, a to jest dla mnie za mało, ponieważ praca moja wymaga ciągłego wysiłku i po południu padam ze zmęczenia. Staram się w miarę czasu uprawiać sport, dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Z chęcią bym robił to częściej, ale nie mam na to sił. Czy wysiłek fizyczny może powodować takie objawy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania

Witam!

Niestety, depresja sama w sobie powoduje zaburzenia snu, więc można sądzić, że u Pana problemy ze snem są przyczynę wtórną. Dlatego przede wszystkim skupiłabym się na leczeniu depresji, czy kontroli, jeżeli jest leczenie, czy jest skuteczne - ale to oczywiście możłiwe jest tylko u specjalisty.

Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny, to jest on bardzo wskazany w obydwu schorzeniach, tylko trzeba pamiętać, by nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, a najlepiej kilka godzin przed położeniem się spać. Ważne jest, by codziennie udawać się na odpoczynek o tej samej porze i starać się też tak samo wstawać. Dobrze jest, gdy w sypialni temperatura jest troszkę niższa niż w innych pomieszczeniach w domu. Oprócz tego ważna jest prawidłowa higiena snu, tj. unikanie drzemek w dzień, picia kawy i napojów energetyzujących przed snem (w tym ciepłej czekolady, herbaty), picia alkoholu i palenia papierosów przed snem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty