Możliwość prostatektomii radykalnej z powodu raka prostaty u 80-latka

Witam, panie doktorze czy możliwe jest przeprowadzenie zabiegu prostatektomii radykalnej z powodu raka prostaty u mężczyzny 80letniego. Wygląda on o 15 lat młodziej, jest w bardzo dobrym stanie fizycznym i nie cierpi na żadne inne choroby.Ponadto jest aktywny fizycznie i umysłowo. Jaka powikłania mogą się wiązać z tego typu zabiegiem u osoby w tym wieku? Z góry dziekuję za odpowiedz. Ewa

Aleksander Ropielewski

Wszystko zależy od stanu zdrowia, który ocenić można badaniami EKG, RTG płuc, ew spirometria i badaniami krwi. Obecnie zaawansowany wiek nie jest przeciwwskazaniem bezwzględnym do operacji, zwłaszcza w sytuacji znaczących zysków w stosunku do nie przeprowadzenia zabiegu. Konkretnie ocenić to mogą internista i anestezjolog po przeprowadzeniu badania.

Lek. Tomasz Budlewski

Bardziej zależy to od stopnia zaawansowania raka niż wiek. Proszę udać się do lekarza urologa. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.