Możliwość rezonansu magnetycznego kręgów szyjnych po operacji przepukliny pachwinowej
Witam, mam takie pytanie. Miałem przeprowadzoną operację przepukliny pachwinowej jednostonnej z użyciem siatki met. lichensteina 4 miesiące temu - i tutaj moje pytanie. Czy moge mieć przeprowadzone badanie rezonansu magnetycznego kręgów szyjnych,ponieważ czekam już prawie 5 miesiacy na te badanie z NFZu i mówią mi w rejestracji (gdy na dziś już miałem termin ustalony) ,że po pół roku dopiero można po operacji. Czy to prawda,że nie moge być przebadany poprzez to? Z góry dziekuje. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Szanowny Panie,
Wszczepiona siatka (polipropylenowa) nie jest absolutnie przeciwskazaniem do wykonania NMR - (nawet, gdyby chodził o badanie jamy brzusznej), tym bardziej że, badanie dotyczy odległej okolicy - kręgosłup szyjny. Jest jedno zastrzeżenie: część chirurgów (bardzo małą), używa do umocnienia tej siatki metalowych zszywek, zamiast szwów.
Być może odmówienie tego badania u Pani z tym się wiąże (przy NMR jest przeciwskazana obecność metalu) - jakkolwiek, jeżeli badanie dotyczy szyji, jest to wystarczająca odległość, aby można było bezpiecznie je przeprowadzić.
Proponuje - udać się do lekarza kierującego po opinię i zaświadczenie o braku p/wskazań do NMR. Każdy rozsądny lekarz taka opinię wyda, co obliguje ośrodek do wykonania badania.
Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski