Możliwość zarażenia się daną chorobą

Witam wszystkich! Moje pytanie nie jest może ściśle związane z anemią i chorobami krwi, ale bardzo zależy mi na uzyskaniu na nie wiarygodnej odpowiedzi. Czy jest możliwe, aby zarazić się jakąś śmiertelną chorobą od osoby zakażonej np. poprzez napicie się tego samego napoju i z tej samej szklanki, co osoba chora? Mam na myśli różne cięzkie choroby, typu HIV, czy inne takie. Edukacja w szkołach nie jest wystarczająca w tej dziedzinie, niestety;( Bardzo proszę o odpowiedź, za wszystkie uprzejmie dziękuję.

Szanowna/y Pani/e,

Nie sposób opisać tu wielu chorób wraz z drogami zakażenia wywołującymi je patogenami. Dlatego w pierwszej kolejności odniosę się do podkreślonego w pytaniu HIV.

HIV, czyli wirus niedoboru odporności człowieka, w wyniku przewlekłego zakażenia prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności, polegającego na upośledzeniu czynności układu immunologicznego, z następczym występowaniem zakażeń i nowotworów oportunistycznych (tzw.chorób wskaźnikowych; zakażenia i nowotwory oportunistyczne występują niemal wyłącznie u chorych z głębokim upośledzeniem odporności, wywołane przez drobnoustroje zwykle niegroźne dla osób z prawidłową czynnością układu immunologicznego).

Do czynników ryzyka zakażenia HIV zaliczamy:
1) ryzykowne kontakty seksualne (wielu partnerów seksualnych, kontakty przygodne, nieużywanie prezerwatywy, stosunek doodbytniczy, stosunek z prostytutką)
2) partnerów seksualnych osób z grup ryzyka lub nosicieli HIV
3) dożylne stosowanie narkotyków
4) zakłucie lub skaleczenie ostrym przedmiotem (igła, skalpel) zanieczyszczonym krwią nosiciela HIV
5) matki zakażone HIV (ryzyko zakażenia noworodka)

W związku z pytaniem o możliwość zakażenia przez picie z tej samej szklanki należy wspomnieć o innym groźnym patogenie-Neisseria meningitidis, większości pacjentów znanej jako Meningokok lub dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Znanych jest wiele grup serologicznych tej bakterii, jednak w Europie, w tym również w Polsce za ponad 90% zakażeń odpowiedzialne są patogeny z grup B i C.

Źródłem zakażenia jest człowiek chory lub bezobjawowy nosiciel bakterii. Najwyższe nosicielstwo występuje w grupie dzieci starszych oraz młodzieży. Patogen kolonizuje najczęściej błonę śluzową nosogardła. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub pośredni(np. naczynia zanieczyszczone wydzielinami chorego/nosiciela).

Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci do 5rż., ze wzgłlędu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy oraz młodzież, skłonna do sprzyjających zakażeniu zachowań(przebywanie w dużych skupiskach-szkoły, kluby, dyskoteki, jedzenie i picie ze wspólnych naczyń, pocałunki). Do grup ryzyka zaliczamy też osoby z wrodzonymi lub nabytymi niedoborami odporności. Ponadto należy zaznaczyć, że ryzyko zakażenia zawsze wzrasta w dużych skupiskach ludzkich - akademiki, domy dziecka, szkoły, przedszkola, koszary, więzienia a także w złych warunkach socjalnych(zbyt zatłoczone mieszkania czy domy).

Zakażenie meningokokiem może przebiegać pod postacią inwazyjnej choroby meningokokowej-zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy, o podstępnym początku i bardzo gwałtownym przebiegu(od wystąpienia pierwszych objawów do zgonu może upłynąć zaledwie kilka godzin).

Inne postacie zakażenia w.w. patogenem to m.in.: ropne zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie spojówek, szpiku kostnego, zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła etc.

Należy dodać, że dostępne są szczepionki przeciwko meningokokom, jednak mogą stanowić zabezpieczenie m.in. przed zakażeniem grupą C. Dotychczas nie opracowano szczepionki przeciwko grupie B patogenu. Jednak z uwagi na dominację grupy C, szczepienie jest zasadne.

Mam nadzieję, że udało mi się nieco przybliżyć temat zakażeń. Jak wspomniałam, trudno jest zawrzeć w jednej odpowiedzi bardzo obszerną informację. W razie pojawienia się dalszych konkretnych pytań, służę pomocą.

Pozdrawiam serdecznie.