Na co mogą wskazywać takie objawy u kobiety?

Dzień dobry każdemu lekarzowi, który zechce przeczytać moją wiadomość i spróbować mi odpowiedzieć. Moja mama od wielu lat leczy się na nadczynność tarczycy. W badaniu USG uwidoczniono wole guzkowate, duże zmiany, ok. 8 cm. Bedzie musiała przejść operację, jednak kilka tygodni temu przeszła operację kardiochirurgiczną. Po powrocie do domu, mama miała zmieniony wygląd twarzy, a konkretnie oczy- jakby zapadnięte w oczodole, mała ilość tego tłuszczyku między górną powieką a brwią, a do tego opadnięta jedna powieka :( Na wysokości obojczyków, na środku jest także takie spore uwypuklenie ok. 5 cm, możliwe, że wypełnione ropą, bo rana, która znajduje się pod nim, cieknie ropą. Cztery tyg. po operacji, to wgłębienie gałek jakby trochę się zmniejszyło, natomiast powieka dalej opadnięta. Przyczynę tego stanu upatruję w: a) mikro niedotlenienie podczas operacji serca, (neurolog zaleciła MR głowy) b) uszkodzenie nerwu, c) coś z tarczycą? zapalenie Riedla (dodam, że zmiany są duże i nasza endokrynolog powiedziała, że mogły one nawet nachodzić na aortę (jakiś minimalny fragment nawet został chyba usunięty podczas tej operacji)). Na wizycie u endokrynolog, będąc na niej z mamą, spytałam tylko, czy jest możliwe zapalenie tarczycy, o w/w objawach nie powiedziałam, chyba ze stresu. Bedę wdzięczna za odpowiedź. A.

Nie pisze pani nic co to była za operacja kardiochirurgiczna. Oczywiście jeśli zrobił się jakiś ,,wzgórek", a obok cieknie cokolwiek, a prawdopodobnie ropa to konieczna jest konsultacja chirurgiczna. Rana musi się wygoić. To w tym momencie ma priorytet. Opadająca powieka prawdopodobnie jest związana z powikłaniami neurologicznymi i tarczyca nie ma tu żadnego wpływu. Nie mogę nic dokładniej powiedzieć bez zbadania. Po zagojeniu się rany, prawdopodobnie będzie konieczna operacja tarczycy. Ewentualny stan zapalny tarczycy nie ma znaczenia bo nie wpłynie na dalsze objawy i postępowanie.

Dzień dobry.Odpowiedż będzie ogólna,bo nie znam wielu ważnych szczegółów.Po pierwsze jeśli wole guzkowe nadczynne,to nie zapalenie Riedla,które przebiega z niedoczynnościa,poza tym w USG jest włóknienie,a nie guzki.Sama nadczynność może powodować zaburzenia funkcji powiek,nawet przy badaniu fizykalnym chorego z nadczynnością tarczycy można oceniać objawy z tym związane(Moebiusa,Dalrympla).Czy tak jest u Pani Mamy?-może tak,może nie,raczej nie,skoro czasowo jest to związane z operacją kardiochirurgiczną.Może to wynikać rzeczywiście z centralnego uszkodzeniem związanego z operacja,ale raczej w to wątpie,bardziej bym sie skłaniał do obwodowego uszkodzenia nerwu,zobaczymy co bedzie w MR.

Zapadnięcie gałek ocznych zdarza się po takiej ciężkiej operacji z powodu ujemnego bilansu energetycznego i odwodnienia.

Nie wiem czy to Pani coś wyjasnia,ale probowałem.