Na co wskazują moje objawy ze strony serca?

Witam serdecznie mam 27 lat , pol roku temu trafilam na pogotowie z objawami ataku serca po czym sie okazalo ze to jest hiperwentylacja . Od okolo 4 miesiecy mam coraz wiecej dolegliwosci takich jak codzienne uczucie kulki w gardle Bol w lewym lokciu i pod kolanami rowniez hiperwentylacja conajmniej co drugi dzien . Jednak najgorszym problemem sa bardzo widoczne zyły . Bardzo mnie martwia i boje się ze jest cos nie tak z sercem . Mialam robione ekg i badanie krwi . Wszystko jest ok . Za kazdym razem jak spogladam na nogi lub dlonie i widze te zyly to po jakims czasie dostaje ataku paniki z wszystkimi mozliwymi dolegliwosciami. Dostalam skierowanie od lekarza rodzinnego do psychologa pod katem zaburzen osobowosci Ale niestety w Holandii czeka sie okolo 9 miesiecy. Przeszukujac internet na temat zaburzen osobowosci nie uwazam zeby mialo to wielki wplyw na to jak sie czuje . Czy moze to byc nerwica lekowa ?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Koronarografia

Koronarografia to zabieg kardiologiczny. Na czym on polega? Kiedy należy go wykonać u pacjenta? Na te pytania odpowiada ekspert - kardiolog dr Piotr Gryglas.

Szanowna Pani,



W Pani przypadku zbyt intensywna kontrola siebie;... "Za kazdym razem jak spogladam na nogi lub dlonie i widze te zyly to po jakims czasie dostaje ataku paniki z wszystkimi mozliwymi dolegliwosciami." Jest napędem - aktywizuje symptomy z obszaru zaburzeń lękowych - lęk paniczny.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, można stosować on-line, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty