Na co wskazują te objawy ze strony serca?

Witam. Mam jeszcze 19 lat, niedługo 20, około pół roku temu przeszłam epizod ,,gniecenia" w splocie słonecznym i guli w gardle, spięcia całego ciała i nocnych (trwających kilkanaście minut) zdarzeń przypieszonego tętna. W nocy dodatkowo towarzyszył mi niesamowity lęk o własne życie. (na ogół tętno mam w okolicach 80, wzrastało do 100-ponad 100). Skierowano mnie najpierw na test przeciwko COVID, podejrzewałam go u siebie, moja psychika była pewna, że to to, a okazało się, że jest negatywny. Potem dolegliwości same ustąpiły, nie było o nich mowy aż do teraz. Znowu uczucie ścisku w splocie słonecznym, gula w gardle, tak że jak coś przełykam, czuję jakby mi coś tam siedziało. Dodatkowo czasem występują u mnie ataki tachykardii, puls wzrasta do 100 i mam przy tym niesamowicie duży lęk, obawę, nie wiem, co ze sobą zrobić, często doprowadza to do płaczu, a po wypłakaniu się uspokajam się i padam ze zmęczenia. Lekarz rodzinny zbadał mnie i postanowił zrobić ekg, na którym wyszła tachykardia, zalecił mi branie jednej tabletki (10mg) Propranololu raz dziennie. Pomagało przez 3 dni, ale ostatnio znowu dostałam takiego szybszego wzrastania pulsu i przy tym popadłam w małą histerię, uspokoiła mnie bliska osoba, po czym poszłam spać. Chcę dodać, że cały czas myślę tylko o tym, co się ze mną dzieje, nie umiem skupić się na tym, co robię, szybko się denerwuję, ale jestem osobą, która raczej chowa emocje, trzyma je. Teraz dodatkowo odczuwam spięcie całego ciała, szczególnie spinam mięśnie brzucha, czuję ciężkość (ale nie ból) w okolicach żeber i splotu słonecznego oraz gardła. Chodzę przestraszona tą cała sytuacją. Bliscy twierdzą, że sama się nakręcam bardzo, czy to może być nerwica, czy raczej coś z sercem? Mam powtórzyć ekg po kilkudniowym braniu Propranololu. Pozdrawiam.

Witam Pana,

proszę rozważyć dodatkowo konsultację i diagnostykę w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś