Na co wskazują te wyniki badań krwi u 18-latka?

Witam. Mam wysokie żelazo, czasami nawet wynosiło ponad 200 µg/dl, i to główna przyczyna mojej umówionej wizyty do hematologa. Czekam już dość długo na wizytę, na szczęście to już nie długo. Martwi mnie jedna rzecz - morfologia. Na początku myślałem, że to jakaś drobna infekcja, bo rzeczywiście miałem lekki katar, ale te odchylenia od dłuższego czasu nie poprawiają się, wydaje mi się nawet, że są coraz gorsze. Według internetu moje wyniki wskazują na "łagodną neutropenie" i "eozynofilie". Czy mam się czym martwić? Czy to coś poważnego?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

neutropenia oznacza niską liczbę neutrofili, które są jednym z rodzajów białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Eozynofilia natomiast oznacza wysoką liczbę eozynofili. Istnieje wiele możliwych przyczyn obu tych odchyleń od normy, włączając infekcje, alergie, stan zapalny, choroby autoimmunologiczne i wiele innych.

W przypadku wysokiego poziomu żelaza może być również ważne ustalenie, czy jest to związane z hemochromatozą, czyli chorobą genetyczną charakteryzującą się nadmiernym wchłanianiem żelaza przez organizm.

Niestety bez kontekstu klinicznego i porównania innych wyników badań ciężko jest postawić jednoznaczną diagnozę. Zalecamy udanie się na wizytę do hematologa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/neutropenia-czesty-efekt-uboczny-stosowania-wielu-lekow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.