Na co wskazuje takie plamienie po okresie?

Dzień dobry. Tydzień po okresie dostałam brązowego plamienia coś jak fusy kawy. Plamienie trwa już 3 dni. Nigdy wczesniej nic takiego sie nie zdarzyło. Współżyje z partnerem. Stosunek zawsze przerywany. Ostatnia wizyta u ginekologa odbyła się 3 miesiące temu. Usg wszystko dobrze. Miałam badanie dna typy wirusów HPV. Wynik prawidłowy. Co może oznaczać to plamienie?
KOBIETA, 29 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plamienie po miesiączce może mieć różne przyczyny. W pytaniu pisze Pani, że pojawiło się nie bezpośrednio po okresie, tylko jakiś tydzień później. Ostatnia wizyta u ginekologa nie wskazała na żadne nieprawidłowości czy zaburzenia. Badania wyszły prawidłowo. Dodatkowo uprawia Pani stosunek przerywany z partnerem. Wydaje się, że taka forma antykoncepcji nie jest uważana za najbardziej skuteczną, a wskaźnik Pearla jest dosyć niski. Z tego też względu nie można wykluczyć, że to plamienie jest związane z potencjalną ciążą. Warto zastanowić się nad wykonaniem testu ciążowego w terminie spodziewanej miesiączki.

Jeśli będzie negatywny to plamienie mogło mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi na przykład ze stosowanych leków czy stresu. Gdy jednak da wynik dodatni, to konieczna będzie jego weryfikacja w laboratorium.

Niemniej, plamienie może mieć związek z infekcją dróg rodnych, zmianami w endometrium, rozwojem zmian w drogach rodnych (np. polipów). Dlatego też można także pomyśleć o kontakcie z ginekologiem, aby wyjaśnić przyczynę takiego plamienia. Zachęcamy zatem do podjęcia działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla

https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-stosunek-przerywany

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.