Na co wskazuje wysypka po wysiłku?

Witam, za każdym razem gdy się chic troszkę spocę lub zmęczę. Pojawią mi się wysypka na ciele. Zazwyczaj mam wysypkę na rękach, dekolcie, twarz mi się robi czerwona, i swędzi mnie strasznie skóra głowy. Jak się myje w gorącej wodzie jest tak samo. Czym to może być spowodowane? Zaznaczam, że nie przyjmuje żadnych leków.
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wysypka pojawiająca się po wysiłku fizycznym lub po kąpieli zazwyczaj jest związana ze wzrostem temperatury ciała i może sugerować tzw. pokrzywkę cholinergiczną. Ten rodzaj pokrzywki bardzo często dotyczy młodych osób w wieku 15-25 lat.

Zdaniem naszych ekspertów w takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem alergologiem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Podczas leczenia pokrzywki cholinergicznej stosuje się leki przeciwhistaminowe, beta-blokery, a czasem nawet antydepresanty, gdyż taka pokrzywka może nasilać się także pod wpływem stresu.

Więcej na temat tej dolegliwości przeczytać można w naszych artykułach, które znajdują się pod poniższymi adresami:

https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka,

https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka-cholinergiczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.