Co oznacza wysypka w ciąży?

Witam, jestem w 26 tygodniu ciąży na brzuchu i plecach zauważyłam u siebie wysypkę, ma takie czerwone plamki z tak jakby jaśniejsza obtoczką, na wysokości piersi mam jedną taką plamkę która swędzi. Co mogę użyć na tą dolegliwośc? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, warto, żeby wysypkę obejrzał lekarz – sugeruję kontakt z internistą z przychodni POZ. Niestety trudno jednoznacznie sklasyfikować tę wysypkę. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiej dolegliwości – charakterystycznej właśnie dla okresu ciąży (tzw. dermatozy ciężarnych). Pokrzywki takie są często idiopatyczne, a zatem ich etiologia nie jest znana – ustępują same, inne z kolei mają charakter autoimmunologiczny. Jedną z pokrzywek idiopatycznych jest tzw. PUPP, czyli wielopostaciowe osutki ciężarnych., pojawiające się zazwyczaj w III trymestrze. Dermatoza ta ustępuje po porodzie. Ponieważ jest dolegliwością bardzo dokuczliwą, powodującą swędzenie, warto zgłosić to lekarzowi w celu potwierdzenia diagnozy i wprowadzenia leczenia. O osutce przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/osutka. Inną możliwą przyczyną zmian skórnych jest tzw. świerzbiączka – ta pojawia się w II trymestrze i w ostatnim tygodniu ciąży. Przeważnie wysypka pojawia się w górnej części ciała. Z kolei grudkowe zapalenie skóry ma swą przyczynę w zaburzeniach hormonalnych, nie będących rzadkością w okresie ciąży. Te oraz inne dolegliwości dermatologiczne zostały opisane w artykule pod tym adresem: https://parenting.pl/wysypka-w-ciazy. Ponieważ niektóre rodzaje wysypek mogą świadczyć o dużo poważniejszym problemie (np. opryszczka ciężarnych) lub powodować swędzenie, prowadzące do powstawania ran, należy skontaktować się z lekarzem. Może on zadecydować o stosowaniu miejscowym kortykosterydów lub przepisać leki antyhistaminowe. Proszę pamiętać, że z uwagi na Pani stan, należy zachować daleko posuniętą ostrożność w doborze leków i preparatów medycznych. Doraźnie może Pani zastosować żel z aloesem lub papkę z namoczonych płatków owsianych – te ostatnie są bezpiecznym i naturalnym sposobem na łagodzenie świądu oraz nawilżenie suchej skóry. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty