Co oznacza wysypka w ciąży?

Witam, jestem w 26 tygodniu ciąży na brzuchu i plecach zauważyłam u siebie wysypkę, ma takie czerwone plamki z tak jakby jaśniejsza obtoczką, na wysokości piersi mam jedną taką plamkę która swędzi. Co mogę użyć na tą dolegliwośc? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam, warto, żeby wysypkę obejrzał lekarz – sugeruję kontakt z internistą z przychodni POZ. Niestety trudno jednoznacznie sklasyfikować tę wysypkę. Istnieje kilka możliwych przyczyn takiej dolegliwości – charakterystycznej właśnie dla okresu ciąży (tzw. dermatozy ciężarnych). Pokrzywki takie są często idiopatyczne, a zatem ich etiologia nie jest znana – ustępują same, inne z kolei mają charakter autoimmunologiczny. Jedną z pokrzywek idiopatycznych jest tzw. PUPP, czyli wielopostaciowe osutki ciężarnych., pojawiające się zazwyczaj w III trymestrze. Dermatoza ta ustępuje po porodzie. Ponieważ jest dolegliwością bardzo dokuczliwą, powodującą swędzenie, warto zgłosić to lekarzowi w celu potwierdzenia diagnozy i wprowadzenia leczenia. O osutce przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/osutka. Inną możliwą przyczyną zmian skórnych jest tzw. świerzbiączka – ta pojawia się w II trymestrze i w ostatnim tygodniu ciąży. Przeważnie wysypka pojawia się w górnej części ciała. Z kolei grudkowe zapalenie skóry ma swą przyczynę w zaburzeniach hormonalnych, nie będących rzadkością w okresie ciąży. Te oraz inne dolegliwości dermatologiczne zostały opisane w artykule pod tym adresem: https://parenting.pl/wysypka-w-ciazy. Ponieważ niektóre rodzaje wysypek mogą świadczyć o dużo poważniejszym problemie (np. opryszczka ciężarnych) lub powodować swędzenie, prowadzące do powstawania ran, należy skontaktować się z lekarzem. Może on zadecydować o stosowaniu miejscowym kortykosterydów lub przepisać leki antyhistaminowe. Proszę pamiętać, że z uwagi na Pani stan, należy zachować daleko posuniętą ostrożność w doborze leków i preparatów medycznych. Doraźnie może Pani zastosować żel z aloesem lub papkę z namoczonych płatków owsianych – te ostatnie są bezpiecznym i naturalnym sposobem na łagodzenie świądu oraz nawilżenie suchej skóry. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.