Z czego może wynikać ta pokrzywka na ciele u syna?

Witam moj 3 letni syn od okolo 1 roku mu pokrzywkę na ciele. Pojawia sie ona codziennie i znika po okolo 1-2 godzinach. Co to moze być?. Wysypka albo pokrywa cały brzuszek albo wystepuje punktowo na ciele. Czy powinnam wykonac dziecku jakies badania, testy? Lekarz pediatra przepisał lek Hitaxa i tyle. Pozdrawiam Mama

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jako że za powstanie rumienia na skórze, czyli bąbli, odpowiada histamina, to leki typu Hitaxa działają jak jej blokery – zazwyczaj przepisuje się je zwłaszcza w sytuacji gdy nie sposób przypisać takiej reakcji skórnej do konkretnego schorzenia czy alergenu.

Jeśli chodzi o testy, to można wykonać panel „skórny” na najbardziej powszechne alergeny oraz testy z krwi na przeciwciała (tzw. testy RAST na poziom IgE). Warto także wykonać badanie kału w kierunku pasożytów. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kontaktowa-pokrzywka.

Specyficznym typem pokrzywki jest pokrzywka cholinergiczna, która występuje wskutek wzmożonego pocenia psychogennego i umiejscawia się na klatce piersiowej, plecach czy ramionach – acetyloholina stymuluje zwiększone wydzielanie potu, wskutek czego pojawiają się swędzące bąble. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-pokrzywek.

Natomiast w przypadku pokrzywki objawowej wykwity skórne mogą być symptomem poważniejszych schorzeń – chorób tarczycy, wątroby, RZS lub tocznia układowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.