Czy pokrzywka zejdzie z twarzy sama?

Witam użyłam hydrolatu różanego 4 razy i po tym wyskoczyła mi piekąca wysypka na twarzy w okolicach policzków, brody i nad ustami, piłam wapno ale nie wiem czy to coś da. Wczoraj wieczorem pojawiła się pokrzywka i mam ja do teraz, czy to mi zejdzie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, pokrzywka, mająca postać bladych bąbli otoczonych zaczerwienioną skórą, jest wynikiem reakcji skóry na kontakt z alergenem. Przypomina reakcję na kontakt z pokrzywą – stąd nazwa. Charakterystyczny jest świąd oraz pieczenie skóry, rzadziej pojawiają się inne objawy, takie jak nudności czy bóle brzucha. O postaci ostrej pokrzywki przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka-ostra. Jeśli właśnie taką postać zaobserwowała Pani u siebie, to bardzo prawdopodobne, że jest to reakcja alergiczna. W wielu przypadkach nie trzeba się martwić – wystarczy odstawić alergen, a powstała już wysypka powinna ustąpić samoistnie w przeciągu 24-48 godzin od pojawienia się. Jeśli utrzyma się dłużej, nie będzie to również nic dziwnego – niestety czasem pokrzywka ustępuje w przeciągu sześciu tygodni. Po tym czasie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu wdrożenia leczenia. Doraźnie można stosować środki łagodzące świąd w postaci delikatnych kremów zawierających alantoinę, często również podaje się leki antyhistaminowe działające objawowo. Należy unikać gorącej wody i wysokiej temperatury, może to powodować dyskomfort lub zaostrzenie objawów. Więcej na temat leczenia i profilaktyki pokrzywki pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-pokrzywke. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.