Jak zdiagnozować pokrzywkę?

Witam, od listopada zaczęły się moje problemy z pokrzywka. Na początku myślałam, ze to uczulenie na cytrusy, jednak po zrezygnowania z nich problem nie ustąpił. Zaczelam szukać przyczyny wykonanie różnorodnych testów na alergie wszystkie wyszły negatywnie. Wykonałam kolejne badania zlecane przez lekarzy, wszystkie wychodziły prawidłowe oprócz test na helikobaktera, wysokie przeciwciala tarczycy wysokie - horoba Hashimoto oraz nie dobór witaminy D. Po konsultacji z endokrynologiem nie powinnam przyjmować nic na tarczycy bo hormony tarczycy sa w normie. Od kilku miesięcy zasuwam systematycznie witaminy D. Po kuracji antybiotykowej na helikobaktera pokrzywka nasilila sie oraz częściej mam spuchniete oczy i usta mimo zażywania leków przeciwhisyaminowych. Teraz clatra. Objawy nasilają się wieczorem lub po nocy. Proszę o informacje jakie dodatkowe badania powinnam wykonać aby ustalić przyczynę pokrzywki?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pokrzywka może pojawić się z różnych przyczyn. Wspomina Pani, że jest po testach alergologicznych, które wyszły negatywnie, ale nie wskazała Pani, jakie konkretnie alergeny zostały wykluczone, a tych może być bardzo wiele. Niekiedy wpływ na jej pojawienie się ma bowiem kontakt z określonymi substancjami – składnikami kosmetyków, materiałami, sierścią zwierząt, ale również określoną żywnością, lekami itp.

Po wyeliminowaniu tych wszystkich przyczyn warto także sprawdzić, czy źródło problemu nie tkwi gdzie indziej. Z pytania wynika, że zdiagnozowano u Pani chorobę Hashimoto. Zdarza się, że w jej przebiegu może pojawić się pokrzywka. Często może ona towarzyszyć również takim chorobom, jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń układowy, dlatego warto dodatkowo skonsultować się z reumatologiem i wykonać również badania pod tym kątem.

Proszę pamiętać, że pokrzywka może mieć również podłoże fizykalne i uaktywniać się np. pod wpływem działania ciepła, zimna lub światła. Wiele cennych informacji na temat pokrzywki i jej możliwych przyczyn znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie :

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyleczyc-pokrzywke-u-21-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-zachorowanie-na-pokrzywke

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekla-pokrzywka-i-obrzek-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.