Czy brak miesiączki ma związek z chorobą tarczycy?

Mam chorobę Hashimoto, jestem aktywna seksualnie. Moje cykle są nieregularne, od 28 do 42 dni, jednak zwykle było to coś około 32 dni. Obecnie mija 40dc, nadal nie mam miesiączki, ani też żadnych objawów ciąży, choć w tym cyklu zdarzyły się niezabezpieczone stosunki przerwywane - zrobiłam 3 testy ciążowe, wszystkie negatywne. Miewam bóle jak na okres, jednak on nadal nie następuje. Czy niewystąpienie okresu przez taki okres czasu można wytłumaczyć chorobą tarczycy?
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choroba Hashimoto może mieć związek z brakiem okresu. W pierwszej kolejności trzeba jednak wykluczyć ciążę, ponieważ niezabezpieczone stosunki przerywane mogły do niej doprowadzić.

Rozumiemy, że wykonywała Pani testy ciążowe z moczu. Warto dodatkowo oznaczyć poziom hormonu beta-HCG we krwi. Jego niski poziom pozwoli ostatecznie wykluczyć zapłodnienie. Wówczas trzeba będzie udać się do endokrynologa.

O brak okresu w kontekście Hashimoto pytało wiele użytkowniczek. Poniżej umieszczamy przykładowe pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-hashimoto-moze-powodowac-brak-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niedoczynnosc-tarczycy-i-hashimoto-a-szanse-na-zdrowa-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/hashimoto-i-brak-okresu-oraz-wynik-badan-hormonalnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.