Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznaczają te krostki na ciele u 2-latka?

Witam. Od kilku tygodni u mojego synka który ma 2 lata i 3 miesiące, zaczęły wychodzić chrosty po kontakcie z wodą. Wyglądają jak ugryzienia od komara albo pokrzywka. Do lekarza rodzinnego nie mogę się umówić nawet na telewizyte bo pani pielęgniarka stwierdziła że nie jest to nagły przypadek i mam czekać i dzwonić czy jakieś miejsce się zwolniło. Dodam, że nie ta wysypka nie jest winą szamponu czy płynu ponieważ nawet z kontraktem z samą wodą bąble się pojawiają. Najwięcej bąbli wychodzi mu na plecach, karku, okolicach uszu i na policzkach.
KOBIETA, 25 LAT 7 miesięcy temu

Czy świąd da się zredukować?

Atopowe zapalenie skóry byłoby mniej uciążliwe dla pacjenta, gdyby udało się zredukować świąd. Czy można to zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Jacek Szepietowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli zmiany pojawiają się po kontakcie z wodą i przypominają pokrzywkę, to niewykluczone, że jest to reakcja alergiczna. Pokrzywka jest stosunkowo łatwa do odróżnienia od innych dermatoz – przypomina właśnie bąble podobne do tych po kontakcie z pokrzywą. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka.

Choć pokrzywka po kontakcie z wodą nie zdarza się często, to przyczyną problemu nie jest zazwyczaj sama woda, lecz zawarte w niej – chlor, fluor czy metale ciężkie. W takiej sytuacji warto zrezygnować na jakiś czas z używania wody z kranu – by sprawdzić czy objawy ustąpią. Bardzo rzadko zdarza się tzw. pokrzywka wodna, czyli alergia na wodę. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-wode.

W przypadku nasilenia objawów konieczna będzie wizyta u lekarza – najlepiej zwrócić się bezpośrednio do dermatologa. Możliwe, że przepisze synowi leki antyhistaminowe lub maści sterydowe – w zależności od stopnia i rodzaju dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy