Co oznaczają te krostki na ciele u 2-latka?

Witam. Od kilku tygodni u mojego synka który ma 2 lata i 3 miesiące, zaczęły wychodzić chrosty po kontakcie z wodą. Wyglądają jak ugryzienia od komara albo pokrzywka. Do lekarza rodzinnego nie mogę się umówić nawet na telewizyte bo pani pielęgniarka stwierdziła że nie jest to nagły przypadek i mam czekać i dzwonić czy jakieś miejsce się zwolniło. Dodam, że nie ta wysypka nie jest winą szamponu czy płynu ponieważ nawet z kontraktem z samą wodą bąble się pojawiają. Najwięcej bąbli wychodzi mu na plecach, karku, okolicach uszu i na policzkach.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zmiany pojawiają się po kontakcie z wodą i przypominają pokrzywkę, to niewykluczone, że jest to reakcja alergiczna. Pokrzywka jest stosunkowo łatwa do odróżnienia od innych dermatoz – przypomina właśnie bąble podobne do tych po kontakcie z pokrzywą. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka.

Choć pokrzywka po kontakcie z wodą nie zdarza się często, to przyczyną problemu nie jest zazwyczaj sama woda, lecz zawarte w niej – chlor, fluor czy metale ciężkie. W takiej sytuacji warto zrezygnować na jakiś czas z używania wody z kranu – by sprawdzić czy objawy ustąpią. Bardzo rzadko zdarza się tzw. pokrzywka wodna, czyli alergia na wodę. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-wode.

W przypadku nasilenia objawów konieczna będzie wizyta u lekarza – najlepiej zwrócić się bezpośrednio do dermatologa. Możliwe, że przepisze synowi leki antyhistaminowe lub maści sterydowe – w zależności od stopnia i rodzaju dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.