Co mogą znaczyć te pokrzywki po posiłku?

Witam, Od dwóch miesięcy mam bardzo silne pokrzywki, występują one zazwyczaj po posiłku. Zrobiłam badanie DAO - wynik 5,51. Co może on oznaczać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opisane przez Panią objawy – silne pokrzywki występujące po jedzeniu sugerują tło alergiczne. Jednak zbyt niski poziom enzymu DAO świadczy także o innym (choć podobnie się objawiającym) problemie – nietolerancji histaminy (zwanej też pseudoalergią). Jest to dość świeże zagadnienie w praktyce lekarskiej, dlatego niełatwo o specjalistę, który dobrze zdiagnozuje ten problem.

Histamina to hormon, który naturalnie występuje w organizmie, gdzie pełni wiele ważnych ról (m.in. uczestniczy w przebiegu procesu zapalnego oraz reakcji alergicznej; wspomaga układ trawienny i nerwowy). Ale może być także dostarczany z zewnątrz – jako składnik pewnych produktów spożywczych, szczególnie bogatych w ten związek. Nietolerancja histaminy występuje, kiedy organizm nie jest już w stanie przetworzyć nadmiaru tej substancji. Dzieje się tak najczęściej z powodu niedoboru enzymu, który ją rozkłada - oksydazy diaminowej (DAO).

Objawy nietolerancji histaminy są bardzo podobne do objawów reakcji alergicznej, w praktyce często bardzo trudno je odróżnić. Należą do nich, oprócz problemów skórnych (zaczerwienienie, świąd, pokrzywka) także m.in.: kichanie, kaszel, duszności, bóle głowy, przyspieszone tętno.

Leczenie tego problemu polega na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych oraz diecie antyhistaminowej. Ważne, aby zapoznała się Pani z listą pokarmów bogatych w histaminę i wyeliminowała je z diety. Tę listę oraz więcej przydatnych informacji na ten temat znajdzie Pani w artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-dao-diagnostyka-nietolerancji-histaminy, https://zdrowie.parenting.pl/ukryta-alergia-pokarmowa .

Oczywiście najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem alergologiem, gdyż może być potrzebna pogłębiona diagnostyka także w kierunku alergii pokarmowych oraz dobranie odpowiednich leków.

Zachęcam też do lektury odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietolerancja-histaminy-a-sposoby-leczenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-nietolerancja-histaminy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/objawy-nietolerancji-histaminy-a-wynik-badania-dao

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.