Objawy nietolerancji histaminy a wynik badania DAO

Witam, Mam objawy nietolerancji histaminy. Zrobiłam badanie DAO. Wynik to 14.1 (norma wynosi 14-44). Jak interpretować ten wynik? Czy wskazuje na brak nietolerancji? Co innego może dawać podobne objawy? Wykluczyłam już inne nietolerancje.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry.
Wyższy poziom histaminy, który powoduje u Pani niepożądane objawy może być wywołany przyjmowaniem leków, chorobami infekcyjnymi lub przewlekłym stanem zapalnym jelit. Dodatkowo przyczyną może stać się alergia na jakiś antygen, który powoduje wyrzut histaminy świadczący o reakcji uczuleniowej czy alergicznej. Bardzo często przy zaburzonej florze bakteryjnej jedzenie nie zostaje prawidłowo trawione, fermentuje w jelitach co wpływa na wzrost histaminy wywołujący niepożądane reakcję. Warto sprawdzić poziom hormonów, gdyż podwyższony estrogen również zaburza poziom histaminy co prowadzi do wystąpienia dolegliwości. W Pani przypadku wynik mieści się w granicach normy, w większości przypadków sprawdza się dieta eliminacyjna, co pozwoli na dokładną obserwację organizmu oraz regenerację jelit. W stanie zachowanej równowagi spożywania produktów objawy powinny ustąpić. Zalecałabym dodatkowe badania alergii IgE zależnej i nadwrażliwości pokarmowej
IgG zależnej na poszczególne produkty.

Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej,
w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do Pani
trybu życia i zapewniającą pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line.

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351