Naczyniak wątroby uciskający nerkę

WITAM WYKRYTO U MNIE NACZYNIAKA WĄTROBY MA ON 13 CM I UCISKA NERKĘ POZA TYM NIE MAM INNYCH OBJAWÓW KLINICZNYCH. MIAŁEM ZROBIONE WSZYSTKIE MOŻLIWE W TYM KIERUNKU BADANIA .CHIRURG STWIERDZIŁ ŻE OPERACJA WIĄŻE SI Ę Z KOMPLIKACJAMI I ON BY TEGO NIE WYCINAŁ TYLKO OBSERWOWAŁ.CO MAM ROBIĆ?

Radzę w tej sprawie skonsultować się z ośrodkiem zajmującym się chirurgią wątroby (najlepiej np. zajmujących się przeszczepami wątroby). Naczyniak jest bardzo duży i zajmuje znaczną część wątroby (naczyniak ma średnicę 13 cm, a wymiary wątroby to przeciętnie: 22-24 cm w wymiarze poprzecznym, 15-20 cm w pionie oraz 12-15 cm w wymiarze przednio-tylnym). Zabieg będzie skomplikowany i niebezpieczny, ale sam naczyniak też może być niebezpieczny (grozi pęknięciem i krwotokiem, może wyzwolić nawet niewydolność wątroby i zaburzenia krzepnięcia krwi). Trzeba w tej sprawie skonsultować się z fachowcem w dziedzinie operacji wątroby, bo tylko on może zadecydować o dalszym sposobie postępowania i rozważyć korzyści i ryzyko oraz niebezpieczeństwo zabiegu.