Nadciśnienie tętnicze, zmiany w kolanie i chore nerki a opasanie żołądka

Witam. od pewnego czasu mam nadciśnienie tętnicze, chore nerki, zmiany w kolanie i podejrzenie torbieli bąblowcowatej w watrobie.Przestałam cwiczyć, utyłam przy wzroście 158 ważę 85kg. Tak dalej nie mogę żyć zaczynam być obrzydliwie gruba. Proszę o pomoc czy NFZ zrefunduje mi zmniejszenie żółądka metodą opaski żołądkowej jestem z Suwałk.

Trzeba wiedzieć, że wskazaniem do leczenia bariatrycznego operacyjnego jest BMI 40 albo 35 z chorobami towarzyszącymi (np. też nadciśnienie tętnicze). Pani BMI wynosi 35, więc wskazanie do operacji opaskowania żołądka nie do końca jest pełne i jednoznaczne. Trzeba w tej sprawie zgłosić się do ośrodka, gdzie wykonuje się zabiegi bariatryczne i ma taki ośrodek podpisany na te zabiegi kontrakt z NFZ. Dopiero taki ośrodek ewidentnie odpowie Pani czy przyjmie Panią do tego typu zabiegu, czy się Pani kwalifikuje, czy jeszcze są otwarte kontrakty w tym względzie.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam Panią,
otyłość jest chorobą przewlekłą, ma swój numer E-66 i powinna być leczona przez NFZ , ale wskazania do operacyjnego zmniejszania żołądka, balonikowania, opasek przeważnie stosuje się do pacjentów z BMI powyżej 40 ( otyłość olbrzymia III stopień).
Proszę się skontaktować z lekarzem bariatrą z Suwałk bądź Białegostoku.