Nadciśnienie wtórne a planowanie ciąży

Co to jest nadciśnienie wtórne i jak się leczy? Czy można nadciśnienie wyleczyć naturalnie nie stosując tabletek jeżeli planuję zajście w ciążę? Bardzo proszę mi odpowiedzieć czym mogę zbić nadciśnienie w sposób naturalny?

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam.
Nadciśnienie wtórne, jak sam nazwa wskazuje nie jest chorobą pierwotną, ale objawem innego współistniejącego schorzenia. Przyczyn nadciśnienia wtórnego może być wiele. Do najczęstszych należą choroby nerek, gruczołów dokrewnych, choroby układu nerwowego czy w końcu nadciśnienie indukowane ciążą.
W przypadku nadciśnienia wtórnego należy dążyć do usunięcia jego przyczyny czyli leczenia choroby podstawowej.
Jeżeli choruje Pani na nadciśnienie tętnicze i zamierza zajść w ciążę, musi sobie zdawać sprawę że obecność tego schorzenia stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki jak i płodu.
Z powyższego powodu konieczna jest opieka ginekologiczno-kardiologiczna, która umożliwia bezpieczny przebieg ciąży. Lekarz kardiolog dobierze specjalne leki, które nie będą wpływać niekorzystnie na płód. W celu uzyskania dokładniejszych informacji, proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub kardiologiem.
Pozdrawiam