Nadciśnienie tętnicze a kac po spożyciu alkoholu

Mam pytanko, miałem parę dni ostrego picia. Do tej pory nie miałem problemu z nadciśnieniem. Wyskoczyło mi 165/100 jak i tętno 100. Poszedłem do lekarza, a on przepisał mi Bisocard 2,5 i Polpril 5 mg. Nie chciałbym się uzależnić, na razie wziąłem po 1 tabletce. Ciśnienie spadło mi do 150/95, tętno do 80, czy mogę przerwać zażywanie tych leków, bo sądzę, że to zwykły kac gigant i trzeba było mi to przetrwać.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Pana serdecznie! Na nadciśnienie tętnicze zapada na świecie coraz więcej osób i jest ono obecnie uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych. W krajach uprzemysłowionych i rozwijających się, z tego powodu przybywa rocznie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy chorych. Szacuje się, że 80-90% przypadków to nadciśnienie pierwotne, a tylko do 20% stanowi wtórna postać choroby, spowodowana dysfunkcją innych narządów. Przyczyny tej pierwszej nie są jasne i w pełni poznane. Na wystąpienie nadciśnienia ma wpływ komponenta genetyczna oraz środowiskowa. W przebiegu choroby dochodzi do przebudowy ścian tętnic i zaburzenia ich reaktywności. Skutkuje to wzrostem oporu obwodowego w naczyniach i właśnie ciśnienia hydrostatycznego, jakie krążąca krew wywiera na te naczynia. U podłoża wtórnego nadciśnienia tętniczego leżą najczęściej choroby nerek i naczyń nerkowych, skutkujące zmniejszeniem ilości wydalanego moczu. Pozostałe, liczne przyczyny to m.in. choroby tarczycy, guzy nadnerczy wydzielające adrenalinę, wady zastawkowe serca lub choroby neurologiczne. Powyższe choroby są stanami dość rzadkimi, niemniej zawsze należy brać je pod uwagę, zwłaszcza przy nasilonych objawach klinicznych lub obciążającym wywiadzie pacjenta. Wreszcie nadciśnienie może być spowodowane stresem i zażywanie różnych leków. W Pana przypadku nie jest jasne, czy mamy do czynienia z epizodem skoku ciśnienia, spowodowanym alkoholem czy też chorobą przewlekłą. Jeśli kolejne pomiary wskazują wyniki powyżej wartości 140/90, to przyczyna jest najpewniej niezależna od omawianej sytuacji. Fakt, że wartość ciśnienia spadła do 150/95 z wartości wyższej, nie daje podstaw do przerwania leczenia, gdyż nadal spełnia kryteria nadciśnienia w stopniu łagodnym i wymaga stosowania farmakoterapii. Niestety, musi Pan wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła i leczenie jest zazwyczaj długoterminowe. Wybór leków jest dość duży i często stosuje się ich kilka jednocześnie. Ważna jest jednak systematyczna kontrola ciśnienia tętniczego, regularne pomiary w domu oraz wizyty kontrolne u swojego lekarza. W przypadku gdy będzie Pan odczuwał nasilone objawy (zawroty i bóle głowy) lub leczenie będzie niedostateczne, lekarz prowadzący może je zmodyfikować dobierając nowe leki lub zmieniając je na inne.