Nadciśnienie tętnicze a przedwczesne odklejenie się łożyska

Witam, straciłam moją córeczkę w 21 tyg. wyniki z badania łożyska pojedyńcze ogniska martwicy typu zawałowego. Przed ciążą leczyłam się na nadciśnienie, lekarz kazał mi odstawić leki, lecz nie zastąpił innymi bezpiecznymi dla ciąży. Tak więc byłam bez leków, miałam, tzw. burze hormonów i jak się denerwowałam na pewno ciśnienie skakało i to wysoko, mierzyłam rano i wieczorem, ale nie było wtedy wysokie. Dodam, że choruję na PCOS, zaszłam w ciążę dzięki CLO. Ale mimo że hormony nie działają u mnie dobrze nie dostałam żadnych leków pomocniczych na początku ciąży, dzidziuś był zdrowy, były robione badania. w 16 tyg. miałam niewielkie krwawienie, brunatne, pojechałam do szpitala, lecz nikt nic nie wykrył, mimo wysokiego ciśnienia 165/110. Zostałam wypisana do domu bez leków, tylko luteina dopochwowo. Córeczka umarła we mnie, ja myślę, że doszło w skutek wysokiego ciśnienia do odrywania się łożyska niedotlenienia małej i był wylew krwi tylko wewnętrzny, ponieważ jak rodziłam to wody płodowe to tylko sama krew. Doszło do zatrucia organizmu, chodziłam tak od jakiegoś czasu. Proszę o odpowiedź, czy nadciśnienie, skoki ciśnienia, nerwy mogą powodować że łożysko się odkleja i może dojść do wylewu krwi wewnątrz? I czy jakbym brała leki od początku można było temu zapobiec? Wszystkie inne wyniki były ok, robiłam w ciąży regularnie. PCOS mam ze względu na insulinooporność. Mam jeszcze pytanie, ponieważ bardzo chcę mieć jeszcze dzidzię i proszę o odpowiedź, jakie badania musiałabym wykonać, żeby przekonać się czy wszystko jest ok i czy nic nie zagrozi mojemu maluszkowi. Jak przygotować się na ciążę, jakie leki przed jak mam nadciśnienie i PCOS? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję

Witam! Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najważniejszych przyczyn przedwczesnego odklejania łożyska. Stres nie stanowi bezpośredniego czynnika ryzyka patologii, ale wtórnie może prowadzić do gwałtownych skoków ciśnienia, co również nie sprzyja ciąży i utrzymaniu zdrowego łożyska. Trudno jednak ustalić, czy w Pani przypadku były to jedyne czynniki odpowiedzialne za utratę ciąży. Niewątpliwie zaskakująca jest informacja na temat braku kontynuacji leczenia nadciśnienia w czasie ciąży. Kobiety chorujące przewlekle jeszcze przed ciążą, powinny pozostawać w czasie jej trwania nie tylko pod opieką ginekologa, ale także lekarza prowadzącego, w Pani przypadku zapewne internisty lub lekarza rodzinnego. Lekami zarejestrowanymi do leczenia nadciśnienia u ciężarnych jest metyldopa oraz labetalol. W określonych przypadkach można podać metoprolol. Co ważne, warto zmienić leczenie jeszcze przed zajściem w ciążę, gdyż niektóre leki nadciśnieniowe mają działanie teratogenne. Przed podjęciem kolejnych prób poczęcia zachęcałabym do wizyty u swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu wykonania badań kontrolnych (w tym oznaczenie TSH) oraz zmiany leczenia nadciśnienia na leki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Pozdrawiam