Nadczyność przytarczyc a objawy psychiczne i neurologiczne

Witam! Mam zdiagnozowaną nadczynność przytarczyc, lekką hiperkalcemię i za wysoki poziom pth (90 -100). Scyntygrafia przytarczyc nic złego nie wykazała, nie ma gruczolaka ani powiększonych przytarczyc. Samopoczucie jest słabe, ciągłe zmęczenie, senność, osteopenia, ciągłe pragnienie, apatia. Mam pytanie dotyczące diety, czy mam stosować jakąś dietę? Czy mogę brać tran i olej z wiesiołka? Bądź olej lniany? (Mam wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu.) Staram się zdrowo odżywiać, ze względu na brak werwy życiowej, ciągłego zmęczenia zaniedbuję aktywność fizyczną, ograniczam się do spacerów. Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! Ania

Witam! Nadczynność przytarczyc jest chorobą endokrynologiczną, która dotyczy wielu układów organizmu, może powodować także objawy psychiczne, neurologiczne. Objawy opisane przez Panią wynikają z Pani choroby podstawowej i najlepszą metodą na poprawę samopoczucia będzie skuteczne leczenie choroby zasadniczej, czyli nadczynności przytarczyc. Z uwagi na brak zmian organicznych w przytarczycach i możliwości leczenia operacyjnego optymalnym leczeniem pozostaje leczenie zachowawcze. Farmakoterapia powinna opierać się na ciągłym stosowaniu kalcymimetyków (np. cynakalcet), czyli leków hamujących wydzielanie parathormonu. Odstawienie leków spowoduje nawrót hiperkalcemii. Pierwotna nadczynność przytarczyc nie wymaga stosowania specjalnej diety, jednakże z uwagi na niekorzystny profil lipidowy warto dodać, że może Pani stosować wspomniane preparaty. Wysoka zawartość kwasów omega-3 powinna poprawić wartości lipidogramu. Proponuję pozostać pod stałą opieką endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie!