Jakie objawy daje rak przytarczyc?

Dzień dobry, Czy rak przytarczyc ma wpływ na pracę trzustki, na jednym onkologicznym portalu wyczytałam że objawem jest zapalenie trzustki. A ja mam od kilku miesięcy powiększone węzły chłonne szyi i czuję tak jakby guzki po obu stronach szyi, w dodatku mocno schudłam i mam dziwne stolce które lekarz wskazał na pracę trzustki. Na USG tarczyca w górnej granicy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w wyniku nadczynności gruczołów przytarczycznych dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonu PTH, który to z kolei prowadzi do zaburzeń równowagi fosforu i wapnia w osoczu, a w konsekwencji może powodować m.in. ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki. Tutaj szczegółowe omówienie problemu: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-przytarczyc. W celu zdiagnozowania tego problemu należy oznaczyć poziom parathormonu lub wapnia w surowicy oraz wykonać USG, zaś w dalszej kolejności – biopsję. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-przytarczyc.

Jeżeli natomiast chodzi o stolce, to ciężko mi się odnieść do tej kwestii, bo opis jest zbyt lakoniczny, jednak skoro zaobserwowała Pani niepokojącą barwę stolca czy też jego odbarwienie lub tzw. biegunkę tłuszczową, to zdecydowanie warto to sprawdzić – mam na myśli USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz morfologię wraz z CRP i badania krwi na stężenie mocznika, elektrolitów, kreatyniny i glukozy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.