Jak wygląda leczenie przytarczyc?

wykryto u mnie nadczynnosc przytarczyc po podaniu izotopu przytarczyce nie zaswiecily sie mam bole kosci ktore sprawiaja mi problemy z wykonywaniem czynnosci w pracy jak i w domu jakie dalsze leczenie przytarczyc ktore nie zaswiecily

Szanowna Pani,

Scyntygrafia z użyciem MIBI ujawnia 70-80% gruczolaków przytarczyc, które mogą być przyczyną nadczynności. Proszę porozmawiać ze swoim endokrynologiem, być może ma Pani zmiany położone ektopowo, czyli poza miejscem typowym dla przytarczyc. Jeśli chodzi o badania, to tomografia komputerowa, ew. rezonans magnetyczny znajdują zastosowanie, gdy powiększonych przytarczyc nie udaje się uwidocznić przy pomocy usg i scyntygrafii, zwłaszcza w przypadkach przetrwałej lub nawrotowej nadczynności przytarczyc. Obecnie coraz więcej mówi się o tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT) i czterowymiarowej tomografii komputerowa (4D-CT). Badania te mogą być przydatne zwłaszcza w sytuacjach trudnych diagnostycznie, np. powiększeniu kilku przytarczyc czy zmiany położone właśnie ektopowo. Sporadycznie, u pacjentów po wcześniejszym nieskutecznym leczeniu operacyjnym, u których zawiodły inne techniki obrazowania, można wykonać arteriografię i cewnikowanie żył z oznaczaniem gradientu stężeń parathormonu.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz