Co powoduje i jak leczyć ból gardła po prawej stronie?

Dzień dobry, mój problem to ból gardła po prawej stronie. Zaczął się po wymiotowaniu i trwa już 3 dni. Boli mnie, ale nie jak przełykam ślinę tylko przy chodzeniu, przy ruszaniu się. Jak leżę to ustępuje. Nadmienię, że od tygodnia biorę lek antydepresyjny (asentra). Czy to mi minie, czy ze względu na jednostronny ból jest spore ryzyko, że to nowotwór? (nie palę i nie piję, ale wiem, że czasem bywa i tak, że rak trafia na osoby wolne od nałogów).

ból 3 dni wiec stan zapalny
Objawami nowotworu gardła mogą być:

zmiana brzmienia głosu,
uczucie zatkania nosa,
uporczywe krwawienia z nosa,
trudności w oddychaniu przez nos,
zatykanie się jednego ucha, zwłaszcza przy połykaniu,
chrypka,
trudności w połykaniu,
uczucie przeszkody w obrębie gardła,
uporczywy ból gardła,
ból ucha,
wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi,
kaszel,
problemy z oddychaniem,
niewyjaśniona utrata masy ciała.
Pierwszym elementem badania w przypadku podejrzenia raka gardła jest zebranie dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o przebieg dolegliwości, choroby towarzyszące, przyjmowane leki oraz palenie papierosów, spożycie alkoholu i inne używki (np. popularne w niektórych rejonach Azji żucie betelu).

Następnym krokiem jest ogólne badanie lekarskie, a następnie badanie laryngologiczne, obejmujące jamę ustną, nosową, krtań i wszystkie piętra gardła. Badanie to, będące elementem pełnej oceny larynogologicznej, wykonuje się za pomocą specjalnych lusterek oraz innych narzędzi wspomagających. Jeśli podczas badania uda się znaleźć miejsce, które może być ogniskiem choroby, lekarz pobiera wycinek błony śluzowej z tego miejsca. Uzyskany w ten sposób fragment tkanki zostanie zbadany pod mikroskopem. Badanie mikroskopowe pozwoli stwierdzić, czy zauważona zmiana jest nowotworem, czy nie, oraz czy jest to nowotwór złośliwy. Lekarz patolog oceniający tkankę pod mikroskopem może także określić, jakiego typu jest to nowotwór.

Uzyskanie odpowiedniego materiału do badania mikroskopowego czasem wymaga innych działań, a decyzja o wyborze konkretnej metody zależy od rozmiarów i umiejscowienia podejrzanego ogniska. Niekiedy trzeba przeprowadzić biopsję chirurgiczną, czyli wyciąć fragment lub całą tkankę podejrzaną o rozrost nowotworowy, lub wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową (pobrać komórki z ogniska choroby za pomocą odpowiedniej igły i strzykawki) czy też biopsję laryngoskopową (za pomocą elastycznego endoskopu wprowadzanego zazwyczaj przez nos do gardła). W przypadku stwierdzenia podejrzanych, powiększonych węzłów chłonnych okolic szyi i nad obojczykami, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) tych węzłów.

Kolejnym ważnym elementem diagnostyki i oceny zaawansowania raka gardła są badania obrazowe. Można w tym celu wykonać badanie techniką: tomografii komputerowej, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), rezonansu magnetycznego lub RTG. Wspomniane wcześniej badanie endoskopowe (laryngoskopia), oprócz możliwości uzyskania materiału do badania mikroskopowego, pozwala także na ocenę zaawansowania choroby za pomocą bezpośredniego oglądania zmian nowotworowych w gardle.