Co może oznaczać ten czerwony guz w gardle?

Witam Bardzo Prosze o Pomoc Ostatnio zadalam tutaj pytanie w sprawie dlugiej chrypki ktora mam. Dzisiaj bylam na badaniu u laryngologa.( Mieszkam w Uk ). Dwoch lekarzy wkladajac kamerke przez nos do gardla powiedzialo mi ,ze widza czerwony guz. Dlugo sie namyslali

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

informacje, które Pani podaje są zbyt ubogie, by móc jednoznacznie określić rodzaj dolegliwości, z którą się Pani mierzy. Konieczna jest dalsza diagnostyka, którą powinni przeprowadzić lekarze: laryngolog, stomatolog, chirurg oraz onkolog.

Pierwszym elementem badania w Pani przypadku jest zebranie dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o przebieg dolegliwości, choroby towarzyszące, przyjmowane leki oraz palenie papierosów, spożycie alkoholu i inne używki. Następnym krokiem jest ogólne badanie lekarskie, a następnie badanie laryngologiczne, obejmujące jamę ustną, nosową, krtań i wszystkie piętra gardła. Badanie to, będące elementem pełnej oceny laryngologicznej, wykonuje się za pomocą specjalnych lusterek oraz innych narzędzi wspomagających. Jeśli podczas badania uda się znaleźć miejsce, które może być ogniskiem choroby, lekarz pobiera wycinek błony śluzowej z tego miejsca. Uzyskany w ten sposób fragment tkanki zostanie zbadany pod mikroskopem. Badanie mikroskopowe pozwoli stwierdzić, czy zauważona zmiana jest nowotworem, czy nie, oraz czy jest to nowotwór złośliwy. Lekarz patolog oceniający tkankę pod mikroskopem może także określić, jakiego typu jest to nowotwór.

Uzyskanie odpowiedniego materiału do badania mikroskopowego czasem wymaga innych działań, a decyzja o wyborze konkretnej metody zależy od rozmiarów i umiejscowienia podejrzanego ogniska. Kolejnym ważnym elementem diagnostyki i oceny zaawansowania zmian w gardle są badania obrazowe. Można w tym celu wykonać badanie techniką: tomografii komputerowej, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), rezonansu magnetycznego lub RTG.

Dopiero przeprowadzenie tych badań pozwoli nazwać Pani jednostkę chorobową, a także zaplanować leczenie. Do tego czasu wskazane byłoby, żeby wiodła Pani higieniczny, nienadwyrężający tryb życia. Życzymy zdrowia. Proszę myśleć pozytywnie, to ważne w procesie leczenia. Tymczasem zapraszam do lektury poniższych artykułów, może okażą się pomocne przy Pani dolegliwości.

https://portal.abczdrowie.pl/co-pomoze-na-bolace-gardlo-zaufac-medykamentom-a-moze-postawic-na-naturalne-srodki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-guzek-w-jamie-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory-niezlosliwe-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.