Naderwanie więzadeł i uszkodzenie łękotki

tam W środę 4 dni temu poleciało mi kolano do środka. Natychmiast po upadku wstałem,ból nie był duży i poszedłem do szpitala. Z początku lekarz chirurg chciał wsadzić noge w gips ale przyszedł ortopeda,porobił testy i założył taśmy. W podejrzeniu mam napisane skręcenie,zwichniecie,naderwanie wiązadeł oraz uszkoszenie łąkotki. Dziś w kolanie jest płyn oraz jest kilka siniaków,niemoge stanąc na dłuzej na nodze. Czy mógłby ktoś ocenić czy jest bardzo źle ??

Piotr Pilarski

Takie objawy mogą występować przy każdym tym wymienionym rozpoznaniu. Takie objawy po urazie nie budzą niepokoju.

Pozdrawiam.

Szanowny Panie

Pozwolę sobie zdecydowanie nie zgodzić się z opinią Pana dr Pilarskiego - Pana objawy są niepokojące.

Na chwilę obecną, możemy jedynie stwierdzić, że Pana staw kolanowy uległ skręceniu. Jak przypuszczam RTG nie wykazało żadnych zmian. To jednak  niestety nie oznacza, że nic się nie stało.

Póki co, proponuję Panu:
- oszczędzanie chorej nogi - chodzenie bez obciążania, w asekuracji kul łokciowych
- okłady z lodu (3x dziennie po 20 min, nie bezpośrednio na skórę, ale poprzez bandaż lub ręcznik)
- lek przeciwobrzękowy np. Aescin 3x dziennie po 2 tabl. (lek dostępny bez recepty).

Następnie należałoby odczekać 2-3 tygodnie, po których zgłosiłby się Pan do ortopedy zajmującego się kolanami.

Jeśli w tym czasie poczuje Pan narastający ból związany z rozpieraniem w kolanie, proszę zgłosić się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub szpitalnej Izby Przyjęć - wówczas trzeba będzie wykonać punkcję stawu i usunąć nadmiar płynu lub krwi.

Dlaczego proponuję Panu odczekać 2-3 tygodnie? - Ponieważ badanie ortopedyczne kolana, by było wykonane rzetelnie, wymaga wykonania szeregu testów, które służą do diagnozowania, które ze struktur uległy uszkodzeniu. Natomiast na obecnym etapie Pana kolano jest całe obolałe i prawdopodobnie na większość testów zareagowałby Pan bólem.

Może Pan też pomyśleć o wykonaniu badania USG tego kolana.

Odnośnie możliwych uszkodzeń i sposobów ich leczenia, pozwalam sobie polecić Panu lekturę strony:http://www.artrocenter.pl/category/choroby-kolan .

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski