Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) spowodowane jest nadczynnością gruczołów potowych. Jeśli dotyczy ono całego ciała mówimy o nadpotliwości uogólnionej, jeśli fragmentu ciała (dłoni, stóp, pach, pachwin, głowy) - o nadpotliwości miejscowej. Zwiększona potliwość może nie mieć podłoża chorobowego lub może być nieswoistym objawem poważnych stanów i chorób. Wśród najgroźniejszych przyczyn nadmiernego pocenia się znajdują się choroby nowotworowe (m.in. białaczka, chłoniak), gruźlica, niewydolność serca, zaburzenia gospodarki hormonalnej (nadczynność tarczycy) czy wodno-elektrollitowej.
Zwiększoną potliwość obserwuje się również w niedoborach składników pokarmowych (np. witaminy D3 i w rozwijającej się na skutek braku tej witaminy krzywicy), w hipoglikemii (obniżony poziom cukru we krwi). Dość często wzmożona potliwość towarzyszy ostrym chorobom infekcyjnym, zarówno tym przebiegającym z gorączką, jak i bez podwyższonej temperatury, a także przed infekcją i po takiej infekcji. Do innych przyczyn nadmiernego pocenia się należą przewlekłe infekcje, alergie, choroby skóry, choroby ośrodkowego układu nerwowego i inne. Nadwaga i otyłość także mogą prowadzić do wzmożonego pocenia. Może mieć ono też podłoże emocjonalne (podłoże psychogenne). Wpływ na ilość i zapach potu może mieć również dieta. Zanim zacznie się szukać poważnych przyczyn nadmiernego pocenia, należy wykluczyć bardziej prozaiczne powody tego zjawiska – może temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, albo dziecko jest przegrzewane, zbyt grubo ubrane, okryte, nosi syntetyczną odzież.
Objawy towarzyszące nadmiernej potliwości, które mogą budzić niepokój i powinny skłonić do obserwacji, to między innymi zaburzenia łaknienia i pragnienia, nadmierne oddawanie moczu, utrata masy ciała lub brak przyrostu masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, pogorszenie się tolerancji wysiłku fizycznego, sinica, nadmierna bladość, występowanie stanów podgorączkowych. W przypadku zauważenia u dziecka takich nieprawidłowości należy poszerzyć diagnostykę. W przypadku podejrzenia, że u podstawy nadmiernego pocenia się leży poważna choroba niezwykle ważne jest wczesne jej rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie leczenia, co poprawi rokowanie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co zrobić z tym poceniem się 5-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nadmierna potliwość u 31-latka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierna potliwość od czterech lat – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierna potliwość u 20-latka – odpowiada Dr n. med. Maciej Pastuszczak
- Nadmierna potliwość przy podwyższonym ciśnieniu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Przyjmowanie leków na nadmierną potliwość – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierna potliwość u 19-letniej osoby – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Nadmierna potliwość u nastolatka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Potliwość i czerwone plamy na czole u 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierne pocenie skóry głowy – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
artykuły
Pocenie się - mechanizm, rola i nadpotliwość
Pocenie się jest naturalną i pożądaną reakcją ludz
Nocne poty - objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Nocne poty są przypadłością, która wywołuje dyskom
Pojawia się nocą. Ekspertka zdradza, kiedy niewinny objaw zwiastuje poważny problem
Zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy noce są gorą