Co zrobić z tym poceniem się 5-latka?

Witam. Od jakiegoś czasu syn (Lat6.5) w nocy strasznie się poci. Głowa jest wręcz mokra. Nawet kiedy jest zimno. Najczęściej śpi odkryty. Bo często musiałam go sama nakrywac. Śpi w ubrankach nie za ciepłych. Z dobrym przepływem powietrza. Kołdra cienka. Wcześniej nie było takich sytuacji. Czym to może kze być spowodowane? Jeśli na badania jakie najlepiej. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

czy nadpotliwość dotyczy całego ciała, czy tylko głowy(mówimy wówczas o nadpotliwości miejscowej)? Może okazać się, że wydzielanie potu w przypadku Pani dziecka nie ma podłoża chorobowego, a jedynie pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Mimo wszystko należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który na podstawie szczegółowego wywiadu, historii dziecka oraz wykonanych badań podejmie decyzję o dalszej diagnostyce. Warto także wykonać pełną morfologię krwi, OB, CRP, stężenie żelaza oraz TSH. Przed wizytą u lekarza należy również zaobserwować czy zwiększona potliwość nie występuje także w ciągu dnia i czy nie towarzyszą jej inne objawy, np. zaburzenie łaknienia, utrata lub przyrost masy ciała, częste oddawanie moczu, powiększone węzły chłonne lub stany podgorączkowe. Czasem nadmierna potliwość może mieć związek z niedoborem witaminy D3, alergią pokarmową lub kontaktową, zaburzeniami hormonalnymi czy niewydolnością krążenia.

Prosimy o zapoznanie się z artykułem dostępnym na naszym portalu, który opisuje możliwe przyczyny nadpotliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie-co-moze-byc-jego-przyczyna

Zachęcamy także do zapoznania się z przykładowymi odpowiedziami naszych ekspertów, na temat zwiększonej potliwości u dziecka:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadpotliwosc-u-4-letniego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-u-6-miesiecznego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.