Jak poradzić sobie z tą nadmierną potliwością dłoni?

Witam. Jestem Olaf mam lat 20 oraz 180cm wzrostu i ważę 100kg. Mam od małego dość denerwującą przypadłość moje dłonie się strasznie pocą gdy jestem sam lub z moją kobietą czy też na imprezie boje się z kimkolwiek witać bo są cały czas wilgotne...Chciałbym znaleźć jakiś sposób lub poradę bo wiem że można brać zastrzyki z botoksu ale nie mam tylu pieniędzy. Zaś moje pachy czy też zagięcia i stopy są zawsze suche. Proszę o pomoc Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu. Nadmierna potliwość dłoni może mieć wiele przyczyn. Na początek warto udać się do lekarza rodzinnego, aby sprawdzić swój ogólny stan zdrowia. Lekarz może zlecić Panu wykonanie morfologii krwi i skierować Pana także z tym problemem do dermatologa.

Czasami takie zaburzenie może wynikać z zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Warto byłoby także przebadać się pod kątem problemów hormonalnych. W tym celu należy udać się także na wizytę u endokrynologa. Nadmierne pocenie się rąk czasami pojawia się także w przebiegu cukrzycy.

Jeżeli specjaliści wykluczą tego typu choroby, należy zastanowić się, czy nie mają one podłoża psychicznego. W niektórych przypadkach zwiększona potliwość dłoni może bowiem wskazywać na zaburzenia lękowe. Proszę dokładnie przyjrzeć się temu, w jakich sytuacjach ten problem się nasila. Jeżeli zauważy Pan, że objaw ten występuje np. pod wpływem silnego stresu, warto rozważyć wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Do czasu wizyty u lekarza może Pan sięgnąć po domowe sposoby na leczenie nadpotliwości. W tym przypadku dobre działanie wykazują m.in. ziołowe napary z rumianku.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc-dloni

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-dloni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skuteczne-sposoby-na-nadpotliwosc-stop-i-dloni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.