Dlaczego mam nadmierną potliwość?

Mam na imię Adam mam 19 lat. Mam problem z nadmierną potliwością od dziecka a mianowicie od miej więcej 7 roku życia bardzo się pociłem po wysiłku fizycznym nawet bardzo małym. Gdy się stresowałem miałem takie uczucie gorąca i też się pociłem na plecach i pod pachami. Około dwa lata temu zacząłem się stresować jazdą w autobusie w ubikacji klasie jedząc obiad w domu czy restauracji towarzyszyły temu ataki gorąca i mocne pocenie się na czole plecach i pod pachami do tego stopnia że na głowie miałem mokre włosy i to nie było zależne od pogody. Do kogo powinienem się z tym udać? Dziękuję za pomoc naprawdę nie wiem co dalej. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pana opisu wynika, że nadmierna potliwość pojawiła się wraz ze stresem – jest to bardzo częsta przyczyna nadmiernego pocenia się. Dolegliwości mogą nasilać się również w okresie dojrzewania, kiedy zachodzą zmiany hormonalne. W pierwszej kolejności warto zgłosić się do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki, lekarz może skierować Pana na konsultację z endokrynologiem, dermatologiem lub psychologiem, którzy podejmą odpowiednie działania w celu wykluczenia problemu nadmiernej potliwości. Więcej na temat możliwych przyczyn tej dolegliwości może przeczytać Pan na naszej stronie: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie.

W przypadku nadmiernej potliwości niezwykle istotna jest odpowiednia i regularna higiena. Podczas kąpieli warto stosować preparaty antybakteryjne, które likwidują zapach potu i hamują rozwój bakterii oraz nosić przede wszystkim ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. Warto wziąć także pod uwagę picie dużej ilości wody, minimum 1,5-2l dziennie oraz naparów z melisy, która działa uspakajająco.

Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na pytania dotyczące nadmiernej potliwości:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-nadmiernej-potliwosci-plecow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-u-19-letniej-osoby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierna-potliwosc-i-niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.