Jak mam leczyć problem zbytniej potliwości?

Witam, Od dzieciństwa mam problem z nadmierną potliwością. Do tego stopnia, że rzadko noszę odzież innego koloru niż czarny, gdyż nierzadko w niedługim czasie po założeniu pojawiają się plamy potu, najczęściej pod pachami. Krępujące jest dla mnie założenie ubrań w innym kolorze z obawy o widoczność potu. Nadmierna potliwość występuje u mnie nie tylko pod pachami, ale właściwie na całym ciele. Bywałam już o dermatologa, przepisane preparaty nie okazały się zbyt pomocne. Czy taką potliwość da się wyleczyć i żyć bez skrępowania i obawy? Jestem kobietą, lat 24.
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

oczywiście, istnieje możliwość wyleczenia nadmiernej potliwości, ale w pierwszej kolejności trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu, a tych może być wiele.

Niektóre jednostki chorobowe mogą być związane z występowaniem nadmiernej potliwości. Można do nich zaliczyć cukrzycę, nadczynność tarczycy bądź otyłość. Ponadto na nadmierne pocenie mogą mieć wpływ zaburzenia hormonalne, przyjmowane leki, stres lub silne emocje. Warto więc sprawdzić ogólny stan zdrowia oraz oznaczyć poziom hormonów. Diagnozowaniem oraz leczeniem nadmiernej potliwości zajmuje się nie tylko dermatolog, ale również endokrynolog.

Temat ten szerzej opisaliśmy w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie,

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.