Dlaczego tak mocno się pocę?

Witam mam 58 lat pocę się już kilkanaście lat pocą mi się nogi plecy czoło .ale z roku na rok jest coraz gorzej i bardziej intensywniej,Pocę się przy niewielkim wysiłku.nocą nieraz po wypiciu czego kolwiek przy zakładaniu butów czy ubieraniu się przy spacerze krótkiej jeżdzie rowerem.a już nie mówię przy ciepłej pogodzie to się ze mnie leje.co ja nie stosowałem nic nie pomaga,jest coraz gorzej już nie wiem co mam zrobić w pracy mi to bardzo przeszkadza czekam na pomoc.Zrozpaczony

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Dzień dobry, obecnie dostępne już są zabiegi redukujące, przynajmniej okresowo, nadmierną potliwość, a także preparaty dostępne w gabinetach działające ok. tygodnia. Jednocześnie warto zadbać o ustalenie przyczyny nadmiernej potliwości. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na Pańskie pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem albo dermatologiem. Z Pańskiej relacji wynika, że wzmożona potliwość trwa już bardzo długo i pojawia się przy niemalże każdej czynności. Warunki pogodowe także wpływają na ich nasilenie. Z tego też powodu, warto byłoby wykonać szeroki zakres badań krwi, zarówno te ogólne (morfologia krwi, OB, CRP), jak i te specjalistyczne np. TSH, FT3, FT4 czy hormonów płciowych. Ponadto lekarz może zalecić wykonanie badania moczu. Nadmierna potliwość może mieć bowiem różne podłoża. Może być związana np. z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego też wizyta u lekarza oraz wykonanie analiz laboratoryjnych są jak najbardziej wskazane. Interpretacja wyników pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia w celu złagodzenia tych dolegliwości.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc

https://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc-dloni

https://uroda.abczdrowie.pl/leczenie-nadmiernej-potliwosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.