Jak leczyć nadmierną potliwość u 24-latki?

Czy są jakieś leki dzięki którym skutecznie się pozbędę pocenia? U mnie to wszystko siedzi w głowie i jak mam gdzieś iść i myślę,że się spoce to się faktycznie pocę bo ciągle intensywnie o tym myślę ( nawet jak mam iść do sklepu). Złapałam się na tym, że jak o tym nie myślę to faktycznie nic się nie dzieje. Od kilku lat z tym walczę ale niestety z marnym skutkiem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadpotliwość wynika z nadczynności gruczołów potowych, które są odpowiedzialne za termoregulację – bo taka też jest funkcja potu, który ma za zadanie ochronę przed przegrzaniem organizmu.

Bardzo często, co może zauważyć każdy zdrowy człowiek, na nasilenie pracy tych gruczołów mają wpływ takie czynniki jak stres, nerwowość czy lęk. Tak jest prawdopodobnie w Pani przypadku, choć nie można tego uznać za pewnik.

W rzeczywistości przyczyn nadpotliwości jest wiele. Można się upatrywać tego problemu m.in. w chorobach endokrynologicznych, nowotworowych, chorobach serca i wielu innych – towarzyszy nawet stanom fizjologicznym, jak ciąża. Wśród nich oczywiście znajdują się także zaburzenia psychiczne i neurologiczne.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/wilgotny-koszmar-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nadmiernej-potliwosci.

Poza wykonaniem pakietu badań podstawowych, które wykluczą np. cukrzycę czy niedomogę tarczycy, może Pani skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, by ustalić przyczynę nadmiernej potliwości. Jej skutki z kolei łagodzić może picie szałwii, a także niektóre zabiegi dostępne w gabinetach medycyny estetycznej.

Więcej na temat leczenia nadmiernej potliwości pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/leczenie-nadmiernej-potliwosci oraz tutaj https://uroda.abczdrowie.pl/terapia-przy-uzyciu-pradow-przeciwko-nadmiernej-potliwosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.