Co zrobić z nadpotliwością rąk u dziecka?

Witam, Mój 14 letni syn ma problem z nadpotliwością rąk. Z badań wynika że nie ma nieprawidłowości. Czym to może być spowodowane? Raczej dużo się ruszamy i zdrowo odżywiamy. Byliśmy u jednego dermatologa ale leczenie okazało sie nieskuteczne. Czytałam o maści Antidral, może okazac się pomocny? Lub może jakieś domowe sposoby? Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno na podstawie Pani opisu jednoznacznie ocenić przyczynę nadmiernej potliwości dłoni u syna – niekiedy jest to uwarunkowane genetycznie, może być związane z nadmierną aktywnością gruczołu potowego w odpowiedzi na stres, ale też zmiany hormonalne, które są typowe dla okresu adolescencji. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc-dloni.

Jeżeli badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw i warto wdrożyć leczenie objawowe, czyli niwelowanie skutków nadmiernej potliwości. Antidral należy do grupy preparatów zwanych „blokerami”, który miejscowo ogranicza wydzielanie potu poprzez hamowanie aktywności gruczołów potowych. Jeżeli nie występuje nadwrażliwość na jego składniki, to może Pani wypróbować preparat, pamiętając, by trzymać się wytycznych producenta co do częstotliwości stosowania płynu.

Jeśli chodzi o naturalne metody zmniejszające potliwość, to można stosować niewielkie ilości naparów ziołowych (jeżeli syn nie jest uczulony). Pomocne będą: szałwia, pokrzywa i skrzyp polny. Tutaj więcej o nadpotliwości: https://uroda.abczdrowie.pl/wilgotny-koszmar-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nadmiernej-potliwosci.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://parenting.pl/jak-zapobiec-potowi-u-dzieci-i-nastolatkow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.