Co robić z tą potliwością u dziecka?

Dobry wieczor. Corka ma 13lat i od dziecinstwa duza potliwosc. Lekarz kazal pic szalwie. Czy oprocz tego moge np stosowac kapiele z kory debu? Ale jak czesto bo kora debu ponoc wysusza skore a corka ma atopowe zapalenie skory. Czy na potliwosc rak oprocz picia szalwii moge wcierac miod w rece ponoc jest dobry na potliwosc. Czytalam tez ze na potliwosc stop mozna moczyc stopy w wodzie z herbata. Czy stosowanie tego typu sposobow nie zaburza procesow termoregulacji, czy nie szkodzi organizmowi.?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim warto byłoby wykonać pakiet badan endokrynologicznych, by ustalić skąd się bierze ta nadpotliwość u córki, zwłaszcza że, jak sama Pani wspomina, boryka się z tym problemem od lat. Jeżeli jednak dziecko nie ma hiperglikemii, nadczynności tarczycy czy niedoborów witaminowych (zwłaszcza D3), to można mówić o nadczynności gruczołów potowych, które wymagają niwelowania skutków.

Odsyłam do artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc.

Z uwagi na AZS raczej niewskazane byłyby kąpiele ziołowe, zwłaszcza w korze dębu, ponieważ mogą nasilić dolegliwości, natomiast z piciem szałwii lepiej uważać – nie może być stosowana przez dzieci, nie powinna być też pita w sposób ciągły nawet przez osoby dorosłe. Miód może pomóc, ale w przypadku nasilonych dolegliwości mało prawdopodobne, by miód przyniósł wymierne efekty.

Co do metod farmakologicznych, to zarówno leki, blokery potu, jak i leczenie w gabinetach medycyny estetycznej można rozpocząć dopiero w wieku dorosłym.

Na ten temat może Pani dowiedzieć się więcej z tego materiału: https://uroda.abczdrowie.pl/nadpotliwosc-co-robic-kiedy-zwykle-metody-zawodza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.