Czy mogę w ciąży stosować taką maść?

Dzień dobry, czy będąc w ciąży (9 tydzień) mogę stosować maść z urotropiną na wewnętrzną stronę dłoni? Cierpię na dużą nadpotliwość. Przed ciążą stosowałam jonoforezę, wiem że teraz nie mogę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugerowałabym, by nie stosowała Pani maści z urotropiną w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze.

Jeżeli chodzi o nadpotliwość, to w ciąży może być problemem, również z uwagi na fakt, że nasileniu się tego problemu sprzyjają hormony ciążowe – tutaj więcej szczegółów: https://uroda.abczdrowie.pl/5-rzeczy-o-ktorych-probuje-powiedziec-ci-twoj-pot.

Jeżeli chodzi o dostępne na rynku kremy i żele zwalczające nadmierną potliwość, to niektóre są bezpieczne dla ciężarnych – w swym składzie mają związki glinu, ale także parafinę i glicerynę. Należy uważać jednak na obecną witaminę A (jej nadmiar jest niewskazany) oraz triclosan – zakazany w ciąży. Może Pani również wypróbować naturalnych metod na wzmożone pocenie się – dla Pani bezpieczne będzie picie naparów z rumianku.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://uroda.abczdrowie.pl/nadpotliwosc-co-robic-kiedy-zwykle-metody-zawodza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.