W jaki sposób pozbyć się nadpotliwości?

Mam 58 lat i cierpię na nad potliwość w każdej sytuacji, kiedy jest zimno grubiej się ubiorę wejdę do ciepłego pomieszczenia cokolwiek zrobię jestem zlany potem na całym ciele ,nawet podczas snu jestem mokry. Wypróbowałem chyba już wszystkie metody i nie ma skutku , proszę o jakąś wskazówkę co mam robić morze jakieś nowatorskie metody leczenia. Jest to sytuacja niekomfortowa i stresująca

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę dolegliwości, dlatego powinien się Pan skonsultować z lekarzem rodzinnym. Po wstępnej diagnostyce, lekarz podejmie decyzję o skierowaniu Pana do endokrynologa, dermatologa lub psychologa, którzy przeprowadzą dokładniejsze badania w celu wykluczenia problemu nadmiernej potliwości.

Na rynku jest wiele preparatów, które hamują wydzielanie potu, mogą to być zarówno dezodoranty, jak również kremy, czy żele stosowane miejscowo. Niezwykle istotna jest również regularna higiena oraz noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów. Proszę również zwrócić uwagę na ilość wypijanej wody w ciągu dnia – należy wypijać minimum 1,5-2l wody dziennie.

Problem nadmiernej potliwości można również zwalczyć za pomocą profesjonalnych chirurgicznych lub niechirurgicznych zabiegów, np. liposukcji, jonoforezy, lipolizy laserowej czy zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Na naszej stronie internetowej można znaleźć więcej informacji na temat preparatów, leków doustnych oraz metod alternatywnego leczenia nadmierne potliwości: https://uroda.abczdrowie.pl/leczenie-nadmiernej-potliwosci

Warto również zapoznać się artykułem, w którym mowa chociażby o przyczynach tego problemu: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-problem-nadmiernej-potliwosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zapobiec-nadmiernej-potliwosci-stop-i-dloni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.