Dlaczego mam tą nadmierną potliwość mając 27 lat?

Od ok. pół roku mam problem z nadmierną potliwością. Zauważyłam, że dzieje się to w obecności innych ludzi, z którymi muszę wejść w interakcje. Bardzo przeszkadza mi to w pracy lub gdy spotkam kogoś znajomego. Skarpetki mam wtedy mokre od potu. Pocę się również pod pachami i w miejscach intymnych. Stosowałam różne środki z apteki na nadmierną potliwość, ale nic nie działa. Wykonywałam niedawno badania hormonalne, wyniki wyszły w normie.
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nadmierne pocenie się, znane również jako hiperhydroza, może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym stresem, dietą, a nawet genetyką. Skoro badania hormonalne wyszły w normie, warto rozważyć inne możliwe przyczyny i metody leczenia.

Niektóre pokarmy i napoje, takie jak kofeina, alkohol, i ostre jedzenie, mogą nasilać pocenie. Obserwacja diety i ewentualne wyeliminowanie potencjalnych czynników wyzwalających może być pomocne. Dodatkowo noszenie ubrań z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać, również może wyeliminować skalę problemu.

Warto także rozważyć wizytę u dermatologa, który może zaoferować różne metody leczenia, takie jak silniejsze antyperspiranty na receptę, a nawet leczenie jonoforezą.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://uroda.abczdrowie.pl/jonofereza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.